Přívalové deště i kroupy, do Česka míří další silné bouřky. Kdy a kde udeří?

5 měsíce starý 127

Začátek týdne se ponese v duchu tropických teplot i silných bouřek. Bude jasno až polojasno, na západě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. K večeru by v Čechách od západu mělo oblačnosti přibývat, postupně by se místy měly tvořit přeháňky nebo bouřky, a to i velmi silné.

„Bouřky mohou být večer v západní polovině Čech i velmi silné s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 90 km/h,“ uvádí meteorologové z ČHMÚ. Výstraha před bouřkami zatím není v platnosti, meteorologové ji však připravují. Zveřejní ji v dopoledních hodinách. Zatím platí výstraha před vznikem požárů a vysokými teplotami.

Během dne teploty vystoupají nad tropickou třicítku, pohybovat se budou mezi 30 až 34 °C, na horách kolem 25 °C. Vát bude slabý, přes den místy mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s, který se bude v Čechách později večer měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí.

V úterý přijdou i kroupy

V noci bude v Čechách oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, místy bouřky, a to i velmi silné. „Bouřky mohou být i velmi silné s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 90 km/h,“ dodali meteorologové.

Na Moravě a ve Slezsku bude v noci jasno až polojasno, někde oblačno a ojediněle přeháňky. Nejnižší teploty klesnou k 20 až 16 °C. Vát bude slabý proměnlivý, v Čechách postupně severozápadní až severní vítr o síle 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

V úterý bude převážně oblačno. Místy během dne jen ojediněle přeháňky nebo bouřky, večer v Čechách od jihozápadu i velmi silné. „Bouřky mohou být večer v Čechách i velmi silné s přívalovými srážkami kolem 60 mm, kroupami a nárazy větru kolem 80 km/h,“ dodali meteorologové.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 °C, na východě kolem 29 °C. Vát bude slabý, během dne mírný severní až severovýchodní vítr o síle 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Zdroj