Pro Babiše na svobodě cokoliv. ANO přiznává, že se klidně spojí i s SPD

2 měsíce starý 64

Úkol zněl jasně. Andrej Babiš musí zůstat na svobodě, musí si zachovat vliv na klíčová ministerstva a instituce, která řeší jeho kauzy. A proto musí zůstat předsedou vlády. V případě nouze musí mít svého loutkového premiéra. S obavami v Agrofertu hledí na každý předvolební průzkum. Stále více grafů totiž potvrzuje jednu pro holding a pana dosluhujícího premiéra nepříjemnou věc.

Mizí jeho koaliční partneři. ČSSD, kterou definitivně vysál a kterou mu zcela odevzdal předseda Jan Hamáček, se točí někde mezi 3 a 5%. Komunisté, Babišova mateřská strana a jeho přirození koaliční partneři, dosahují pro změnu na 4 až 6 %. Zkrátka, nemůže se spolehnout ani na jednu z těchto stran. S těmi už s největší pravděpodobností novou koalici nesloží.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

číst článek »

Obě koalice demokratických stran dlouhodobě a pevně ujišťují, že s ANO vládu nesloží. Předsedové vědí, že by to byla pro jejich strany smrt, takže si jen těžko dovolí tyto sliby porušit. Na menšinovou vládu ANO to také nevypadá. Pokud bude mít opozice ve sněmovně většinu, vláda neprosadí vůbec nic. Co tedy zbývá? Koalice s SPD.

Strana Tomia Okamury se v průzkumech pohybuje někde mezi 8 a 15 %. A to už je pro ANO zajímavé, jak v neděli připustil Radek Vondráček, současný předseda sněmovny a lídr ANO na Zlínsku. „Sednu si ke stolu s každým subjektem a nevylučuji absolutně žádnou koalici. SPD prokázala za poslední čtyři roky, ačkoliv všichni říkají, jak jsou extremističtí, tak nikdo neřekne čím, a musím za sebe říct, že se chovají korektně. Mně osobně nic špatného neudělali,“ konstatoval Vondráček na CNN Prima news.

Co na tom, že si Babiš hraje na proevropského politika a EU je pro jeho holding životně důležitý zdroj peněz? Klidně se spojí se stranou, která požaduje odchod z EU. Co na tom, že ministerstvo vnitra opakovaně uvádí SPD jako hnutí, které v ČR nejvíce šíří extremistické a xenofobní myšlenky? Klidně tyto lidi pustí do vlády. Má jasné priority. A ty se nekryjí se zájmy, orientací a budoucností České republiky.

Zdroj