Pro nakažené jihoafrickou mutací budou platit jiná pravidla karantény

2 měsíce starý 5
Pro nakažené jihoafrickou mutací budou platit jiná pravidla karantény

„Na území ČR existuje výskyt jihoafrické mutace. Dochází tak ke změně. Nově osoby s přítomností, nebo s podezřením na tuto mutaci budou k ukončení izolace mít PCR, který musí být provedený ne dříve než po 14 dnech,“ sdělil ministr Blatný.

Jihoafrická mutace je nakažlivější, zřejmě více než mutace britská. Neurovědec a molekulární biolog Omar Šerý například v rozhovoru pro Právo řekl, že zatímco britská mutace zvaná Brigita útočí dvakrát silněji oproti původní variantě viru, jihoafrická mutace to dokáže až pětkrát. Způsobovat podle něj může i horší průběh.

„Chceme předejít šíření něčeho, co zde zatím není. Všichni s podezřením na tuto mutaci byli dotrasováni,“ řekl také v pondělí Blatný.

Několik případů mutace se objevilo na konci února, a to například v brněnské školce.  Celkem byla v Brně prokázána u sedmi lidí.

V Česku se pak podle Blatného dál šíří britská mutace. „Ta je přítomná ve více než 50 procentech, v některých krajích i v 80 procentech,” upozornil ministr.

„Ve chvíli, kdybychom věděli, že je již v prosinci britská mutace, tak bychom opatření zaváděli v prosinci jiným způsobem,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj