Pro návrat Krymu uděláme vše, ale potřebujeme vaši pomoc, vyzval Zelenskyj spojence

3 měsíce starý 14

Od představitelů západních zemí na summitu podle agentury AP zaznívají vůči Kyjevu slova podpory. „Ukrajina nikdy nebude osamocena v tom, že Krym je Ukrajina,“ nechal se slyšet například šéf Evropské rady Charles Michel. „Rusko bohužel nadále jedná způsobem, který znásobuje negativní dopad anexe. Pokračující militarizace poloostrova silně ovlivňuje bezpečnostní situaci v černomořském regionu,“ dodal Michel.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov schůzku označil za „nepřátelskou a protiruskou“.

Čtyři desítky zemí

Summitu, od kterého si Kyjev slibuje vytvoření mezinárodní koalice za navrácení Krymu, se účastní představitelé čtyř desítek zemí či bloků, včetně Spojených států, Evropské unie nebo Turecka. Účast přislíbili mimo jiné nejvyšší představitelé Slovenska, Polska, Švédska či Pobaltí. Za Česko se na Ukrajinu vypravil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Zamířil hned po příletu do Chersonu na krymskou administrativní hranici, kde se seznámil s činností režimní a servisní zóny dočasného kontrolního stanoviště Čonhar,“ uvedl Senát na Twitteru. Vystrčila v dalších dnech čekají na Ukrajině bilaterální setkání, pondělní summit Krymské platformy a oslavy 30. výročí nezávislosti Ukrajiny.

Zdroj