Pro vyhoštěné české diplomaty už letí do Moskvy vládní speciál

2 týdny starý 8

Armádní airbus na letišti ve Kbelích. Foto: Petr Horník, Právo

Pro vyhoštěné české diplomaty už letí do Moskvy vládní speciál

Letadlo odletělo do Moskvy v odpoledních hodinách z vojenského letiště Kbely. Zpět do Prahy ještě v pondělí v noci přiveze dvacítku zaměstnanců české ambasády, které Rusko označilo za nežádoucí. Ministerstvo zahraničí již oznámilo po příletu diplomatů tiskovou konferenci vicepremiéra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD). Konat by se měla ve 22:45.

Česko se rozhodlo vyhostit 18 ruských diplomatů z ČR kvůli výbuchu v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Podle podezření českých bezpečnostních složek do něj byli zapojeni dva ruští agenti. Vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády jsou podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Do Prahy pro ně již přiletěl ruský vládní speciál.

Moskva na český krok reagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády. Podle Hamáčka toto rozhodnutí Ruska v principu velvyslanectví paralyzuje, protože skončil celý jeho politický i hospodářský úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Luboš Veselý.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj