Proč by měl s někým vůbec diskutovat? Je přece prezident, odmítl Peskov Putinovu účast v předvolebních diskusích

před 2 měsíce 55

Volební štáb ruského diktátora odmítl Putinovu účast v předvolebních diskusích na federálních kanálech ruské televize. Ruské prezidentské volby se tak stávají ještě větší fraškou, než celý svět původně očekával. Nejprve byl odmítnut jeden z protikandidátů, poté Peskov vydal prohlášení o carově neúčasti v debatách.

„Rusové mají možnost prakticky denně vidět Putinovy ​​výroky o všech aspektech ruského života. Putin je současná hlava státu, která žije ve velmi nabitém prezidentském programu. To ho zásadně odlišuje od ostatních kandidátů,“ popsal pro TASS důvody neúčasti Peskov.

Tajemnice ústřední volební komise Ruské federace Natalia Budarinová uvedla, že odmítnutí účasti v diskusích je „právem kandidátů“. Podle ruských zákonů je pět federálních státních televizních kanálů, Rossija-1, Rossija-24, První kanál, TV centrum, Ruská veřejnoprávní televize (OTR), a tři rozhlasové stanice, Rádio Rossij, Majak a Vesti FM, povinno poskytovat bezplatný čas kandidátům v kampani.

Putin, který se uchází již o páté prezidentské období, se ani nikdy v minulosti žádných předvolebních debat neúčastnil a během takřka čtvrtstoletí, jež uběhlo od volby v roce 2000, to jak Putin, tak jeho mluvčí odůvodňovali různě.

„Jen stěží si dokážu představit, že bych se někdy účastnil volebních kampaní. Víte, hlavně proto, že všechny moderní volební technologie jsou dost bezskrupulózní byznys. Všechny jsou spojeny s tím, že se musíte podívat milionům lidí do očí a dát nějaké sliby, a předem vědět, že je nelze splnit. Tuto hranici prostě nemohu překročit a jsem velmi rád, že to stále nemusím dělat. To je do značné míry důvod, proč jsem vzdal všechna kampaňová videa a debaty a podobné věci,“ uvedl Putin v březnu 2000.

O čtyři roky později, v březnu 2004, prohlásil, že „to pro současného prezidenta nedává smysl, protože vše, co jsem mohl říci, jsem musel čtyři roky dělat a demonstrovat svými činy. Prostě znám každé slovo svých protivníků na sto procent. A to si myslím, že je to taková nesmyslná hra buď na rozdávání, nebo hra, kdy jeden z hráčů zná výsledek předem.“ Aspoň tady byl snad Putin trochu upřímný, když přiznal, že samozřejmě ví, jak „volby“ dopadnou.

V roce 2008 před volbami, v nichž byl předem domluven, že dojde k prohození funkcí mezi ním a tehdejším premiérem Dmitrijem Medveděvem, řekl k volbě: „To, že se to odehrává v klidu, bez těchto debat, bez nepokojů uvnitř země, neznamená, že máme deficit demokratických procedur – to znamená, že drtivá většina ruských občanů podporuje kurz, který jsme sledovali v posledních letech. To je základ pro relativní klid předvolební kampaně.“ O „klidu na práci“ toho víme poměrně hodně i my u nás doma. Ostatně tento termín, jenž v přeneseném smyslu slova znamená, že „věrchušce“ nikdo nebude říkat, kdo má jakou funkci vykonávat, sem přiletěl právě z pustých ruských stepí.

„Účast prezidentského kandidáta Vladimira Putina v televizních volebních debatách s sebou nese nutnost vzít si dovolenou v souladu s platnou legislativou, což mu samozřejmě neumožní řádně plnit povinnosti předsedy vlády,“ omluvil neúčast v lednu 2012 Dmitrij Peskov.

Přečtěte celý článek