Proč je mi na Balkaně fajně?

před 2 měsíce 62

Zpět

Text 27.2.2024

Často se mě lidi ptaju, čemu furt jezdim na Vychod a na Zapad kašlu.

Tuž, za prve to je tym, že když se po převratu odevřely hranice, tak sem prolezl pěšky a projel celu Evropu od polarniho kruha na severu, až po Egejske moře v jednym směru, a od Irska po Černe moře ve směru druhem. Vychod mě moc nezajimal, bo sem si ho do devadesatek užil dost. Však to znate, zakazaneho krajica… a tak dal.

Postupem času, někdy v nultych rokach, kdy už na Vychodě fungoval poctivy kapitalistycky system a ne ten pokřiveny socansky paskvil, kery tu je fčil, sem si čim dal vic uvědomoval, že Vychod nabiza cosik, co už na Zapadě neni. Ano, dokonalost staveb, silnic, dopravy, infrastruktury byla na Zapadě na rozdil od Vychodu pořad na špičkove urovni. Ale když sem se poprve někdy v pulce nultych roku dostal na opravdovy Vychod – na Ukrajinu, na Balkan, do Karabacha, Kazachstana, do Ruska a do Syrie, pod Kavkaz… našel sem cosik, co by se dalo nazvat „obyčejny lidsky přistup“.

A to už na Zapadě chybělo. Už tenkrat se tam lidi bali mluvit odevřeně, nehledě k temu, že neegzystovalo přisednut si v hospodě k jinemu stolu, zapalit si cigaro a normalně se bavit, přestože to byli naprosto cizi lidi. To na Vychodě šlo tenkrat a ti, keři se mnu jezdi na mikrovypravy na Vychod, tak vi, že to ide aji dneska.

Fčil se mi dostal do ruky graf zemi, kaj by vam v cizim baraku dali najest a kaj v žadnem připadě ni. A naraz sem to měl před sebu černe na bilem. Asi se to dalo očekavat.

Mezi země, kde vam asi v žadnem připadě nedaju nažrat, ani kdybyste měli jazyk na vestě, patři nordycke, germanske a anglosaske kmeny – to su ty rude a ružovučke oblasti (neberte ty grafy zas tak važně, dostal sem najest od naprosto cizich lidi jak za polarnim kruhem a v Bavorsku, pravě tak jako se na mě škaredě divali v někerych balkanskych zemich.

Ne nahodu spadaju všecky slovanske země mezi oblasti, kde nemaju problem vas pohostit a když se podivame na oblasti, kde je host absolutnim kralem, patři země z poloostrova pyrenejskeho, balkanskeho a z Turecka.

Ja, a co sem tym vlastně chtěl řict?

Že dobre lidi aji kurvy možete najit v kerekoliv zemi na světě. Ale někde je ta pravděpodobnost přece enem vyšši.

Ladik Větvička, hlasatel Radia Universum, Balkan

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Přečtěte celý článek