Proč se neškrtalo víc dotací? Je to perverzní, nemuselo by se sahat na daně, říká Zlámalová

6 měsíce starý 9

„Pojďme se bavit o výdajích, které tvoří dvě třetiny úsporného balíčku. To je gró, tam se pálí do těch nejpalčivějších problémů,“ uvedl Křeček. Největší položku a úsporu desítek miliard korun podle něj představuje proškrtání dotací. „Díky tomu se přestaneme stávat dotační ekonomikou a budeme tržní, což je krok správným směrem,“ pokračoval.

Že je proškrtání dotací cestou správným směrem kvitovala i Zlámalová, přesto má však výhrady. „Vážím si toho, že se do toho vláda pustila, ale proč se neškrtalo více? To jsou věci, které se mohou škrtnout ze dne na den,“ mínila. Připomněla, že na národní dotace jako první upozorňoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: GLOSA ze zákulisí vládní tiskovky: Jde do tuhého. Tak moc, že přinesli i chlebíčky a překlepy

„Jako první rozjel debatu a uvedl, že dotace v rozpočtu činí zhruba 500 miliard korun. Řekl, že by to mohl škrtnout o desítky miliard, což v zásadě naplnil. Nejproblematičtější jsou za mě ale přímé transfery firmám. Škrtá se tam 20 miliard, což je 18,8 procent všech dotací, které jdou do firem. Celé transfery v průmyslu by tak tvořily sto miliard. Kdyby se jich seškrtalo více, tak se nemuselo vůbec sahat na daně. Proč se tedy neškrtalo více, když někdo velkolepě ohlašuje konec národních dotací a dotačního byznysu? Zvyšujeme daně, abychom mohli platit dotační byznys, což je za mě opravdu perverzní,“ reagovala.

Křeček argumentoval, že do dotací se počítají také transfery, které končí na krajích a hradí se z nich střední nebo mateřské školy. „Je nutné dotace rozlišovat,“ zdůraznil. Podle Zlámalové je ale problémem jádro dotačního byznysu. „Je tam navázáno příliš mnoho lidí, straníků a nedivím se, že proti škrtům je KDU-ČSL nebo STAN. Kdybychom udělali důkladný průzkum, tak by čísla byla hrozivá. Chci od Stanjury a šéfů stran slyšet, proč se dotací škrtalo tak málo, proč to u dotací firem nešlo více,“ vzkázala.

Zdroj