Proč Ukrajinci nedobyli Krym? Přepočítali jsme se, na vině je i Západ, říká Zelenského muž

2 týdny starý 6

„Ukrajina bude schopna osvobodit Krym do pěti až sedmi měsíců. Možná je to příliš optimistické, ale je to matematicky ověřené,“ uvedl v dubnu Podoljak pro Svobodnou Evropu. Odhad podle něj vycházel z podrobné analýzy. „Kolik a jaký druh zbraní je potřeba, kolik zbraní a kdy budou doručeny, kdy a jak budou fungovat protiruské sankce, kolik jich bude mít a jak bude Rusko utrácet peníze,“ shrnul její podobu ve čtvrtečním rozhovoru pro ukrajinský Kanal 24.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putinovi řekl, ať drží hubu. Teď chci být prezidentem já, hlásá z vězení ruský „Frankenstein“

Jedním z problémů podle něj bylo zpoždění v některých dodávkách munice. „Pokud jsme se dohodli na určitých prostředcích války, měli bychom je mít do sedmi až deseti dnů, tak dlouho, jak je potřeba pro logistiku, a ne za 90 až 120 dní,“ zdůraznil prezidentův poradce. Když dochází k významným zpožděním, okupanti podle něj mají čas se připravit na strategickou obranu.

V rozhovoru Podoljak zmínil i množství světových společností, které v Rusku nadále operují a tím agresorovi umožňují dále financovat válku. Kdy se Ukrajincům podaří získat Krym zpět, nyní podle něj stále plně závisí na penězích v Rusku, zdrojích na Ukrajině, zbraních v obou zemích a načasování jejich použití.

Důležitá je podle něj i ukrajinská schopnost rychle se přizpůsobovat aktuálním podmínkám boje. „Například když se ukáže, že obrněná vozidla nejsou klíčová ve fázi prorážení obrany, potřebujeme jiné zbraně – drony, dalekonosné rakety, systémy pro vedení elektronické války, letectvo. Jen pak můžeme předpovídat načasování osvobození Krymu a dalších okupovaných teritorií,“ prohlásil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinci zveřejnili děsivý příběh rodiny z Doněcké oblasti:

Zdroj