Prodával kopírky a objevil se i ve filmu. Příběh o tom, jak se ke svému majetku Petr Kellner dopracoval

3 měsíce starý 13

Jak se Petr Kellner dopracoval na svoji pozici nejbohatšího Čecha, který měl silné postavení v několika oborech v mnoha zemích světa? Na začátku 90. letech prožil svůj americký sen, kdy se z prodavače kopírek stal miliardářem. Tento americký sen má ale několik zásadních záchytných bodů, bez kterých by se neuskutečnil. Naprosto stěžejní osobou byl pro Kellnera nedávno zesnulý Štěpán Popovič.

Kellnerova cesta do byznysu vedla přes Vysokou školu ekonomickou, kterou vystudoval na konci osmdesátých let, poté působil na několika pozicích, například jako produkční na Barrandově. Dokonce se na pár vteřin mihnul před kamerou ve filmu Čas sluhů z roku 1989. V porevolučním byznysu ale startoval jako prodejce kopírek ve firmě Impromat. Jeho šéfem byl Milan Maděryč. Při své tehdejší práci se Kellner seznámil s jistým prodejcem počítačů Milanem Vinklerem.

Dále čtěte

Twitter / Bloomberg Wealth

Při nehodě vrtulníku na Aljašce zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner

Při nehodě vrtulníku na Aljašce zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. S odvoláním na tamní policii to uvedla agentura AP. K nehodě došlo v sobotu ...

číst článek »

Vinkler s Kellnerem se údajně při zakázce pro Ministerstvo financí ČR dostali k informaci o tom, jak by měla vypadat privatizace. V roce 1991 založili společnost Wika, se kterou se hodlali do privatizace zapojit. Ke spolupráci přemlouvali i Maděryče, který se do projektu i přes počáteční nechuť zapojil též. Vznikl podnik Správa prvního privatizačního fondu, který se později změnil na známou firmu PPF.

Trojici chybělo to zásadní. Kapitál. Ten nakonec dodal teplický podnikatel Štěpán Popovič, který ovládal Sklo union. Trojici půjčil 40 milionů korun. Za tyto peníze se Správa prvního privatizačního fondu mohla nejen zapojit do privatizace, ale také zaplatila úspěšnou reklamní kampaň. Za počáteční investici Popovič získal své místo v orgánech PPF.

Vliv PPF postupně rostl, až se stala dvojkou na trhu hned za Viktorem Koženým. Hned v roce 1993 se Kellnerovi a spol. podařilo převzít 200 společností v celkové hodnotě pěti miliard korun. V roce 1994 ze společnosti odešel Petr Vinkler, vliv Kellnera rostl a jeho cesta nahoru rychle pokračovala. V polovině 90. let došlo na další zásadní chvíli jeho života. Ovládl Českou pojišťovnu. V té době byl ministrem financí Ivan Kočárník, který se po tom, co PPF získala od státu Českou pojišťovnu, objevil v orgánech této pojišťovny jako předseda představenstva. Ovládnutí České pojišťovny bylo posledním zásadním okamžikem startu Petra Kellnera.

Na jeho cestě vzhůru nestála jen pracovitost, inteligence a velké štěstí. Bylo to i několik zásadních osob. Předně Milan Vinkler, se kterým založil společnost Wika. Osobou, bez které by se Petr Kellner pravděpodobně nikdy nestal nejbohatším mužem ČR, byl Štěpán Popovič, který šel do risku a půjčil mu na startu 40 milionů. Další zásadní osobou je Václav Klaus, který od začátku prosazoval tzv. českou cestu privatizace, které se Kellner stal jednou z hlavních postav. Mimochodem, Kellner a Klaus byli až dosud přátelé. PPF podporuje i Institut Václava Klause. Posledním důležitým mužem startu Petra Kellnera je Ivan Kočárník, který byl ministrem financí v době, kdy se PPF podařilo získat vliv nad Českou pojišťovnou.

Zdroj