Pohozený odpad v ulicích, parcích či kolem odpadkových košů. Filtry z cigaret, které se rozkládají až patnáct let. Věčný problém obcí. Nově na úklid přispívají i tabákové společnosti a od července letošního roku přibudou dokonce firmy produkující hygienické ubrousky a balonky. O povinnosti rozhodli zákonodárci už v roce 2020.
Město jako sídlo nad dvacet tisíc obyvatel dostane od společnosti Nevajgluj, prostředníka mezi největšími tabákovými firmami a obcemi, příspěvek zhruba šestnáct milionů korun.
Pražský magistrát informoval, že město jako sídlo nad dvacet tisíc obyvatel dostane od společnosti Nevajgluj, prostředníka mezi největšími tabákovými firmami a obcemi, nejvyšší příspěvek zhruba šestnáct milionů korun. „Smlouva pro město nevytváří žádný finanční náklad, ale naopak by Praha měla získat nemalé prostředky na úklid a také nakládání s odpady tabákových výrobků,” sdělila náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
Menší obce s menšími náklady dostanou úměrně menší příspěvek. Například ve čtyřicetitisícovém Přerově získají necelého půl milionu. „Za úklid tabákových výrobků odhozených mimo odpadkové koše to činí asi 420 tisíc korun ročně. Dále nám společnost Nevajgluj uhradí náklady na soustřeďování odpadu z tabákových výrobků v nádobách na směsný odpad včetně odpadkových košů, a to ve výši zhruba 25 tisíc korun ročně,“ upřesnila Eva Kousalová z přerovského magistrátu.
Obcím se nakládání s odpady v posledních letech prodražuje:
Za svoz komunálního odpadu si mnozí Češi připlatí. Někde i dvojnásobně
Místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal uvedl, že pro většinu obcí Česka budou příspěvky jen v řádu desetitisíců. „Odhaduji, že smlouvy na úhradu úklidu do konce letošního roku podepíše polovina až dvě třetiny obcí,“ zmínil.
Oprávnění k provozování takzvaného kolektivního systému získalo Nevajgluj loni na podzim od ministerstva životního prostředí. Pro naplnění povinností vyplývajících ze zákona musí ve třetím roce po udělení oprávnění spolupracovat s minimálně devadesáti procenty obcí.
Připojí se výrobci ubrousků
Na stejném principu jako tabákové firmy nyní založili kolektivní systém tři největší výrobci vlhčených ubrousků. „Zájem o připojení má dalších patnáct společností napříč trhem. Na základě dat a vytvořené studie v současnosti kalkulujeme výši příspěvku. Ještě není jasné, zda ovlivní ceny našich výrobků,“ řekl Deníku Petr Špaček, člen dozorčí rady Plastic Waste Free EPR a předseda správní rady společnosti Melitrade stojící za značkou Linteo.
Podle expertů z advokátní kanceláře Noerr to ve výsledku může produkty prodražit. Na počet kusů však takzvanému litteringovému odpadu dominují cigaretové nedopalky s více než sedmdesáti procenty. Následují plastové obaly a pak kovy. Uvádí to studie systému Eko-kom ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. „Na výrobce cigaretových filtrů a dutinek byl největší tlak. Z různých průzkumů vyplývá, že asi deset procent kuřáků nedopalky pohodí na zem,“ upozornil právník Noerr Richard Otevřel.
Zavedení systému zálohování plastových lahví a plechovek zvažuje i Česká republika:
Zátěž, nebo lepší recyklace? Zálohování PET lahví dělí ČR, i vláda má své rebely
Zdroj: DeníkPodle Drahovzala ještě Svaz měst a obcí projedná s ministerstvem životního prostředí, zda nepůjde výrobce sdružit do jednoho systému či centra. „Aby obce nemusely platby požadovat zvlášť od tabákového průmyslu, ubrouskářů a balonkářů,“ doplnil.
Výrobci se navíc zavazují k osvětové činnosti. Kuřáky a nepořádníky mají motivovat, aby odpad z jejich produktů, třeba nedopalky od cigaret, házeli jen do určených sběrných nádob.