Projekt pomáhající bývalým klientům Bohemia Energy končí. Šance na odškodnění je mizivá

5 měsíce starý 49

14. října 2022, 12:42 Autor: ČTK

Projekt penizezbohemky.cz, který sdružuje část bývalých klientů padlé Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií, kteří ukončili činnost, nebude pokračovat. Projekt vznikl letos v lednu s cílem poskytnout bezplatnou pomoc při získávání odškodnění lidem, kterým dodavatelé elektřiny a plynu ukončili dodávky.

Energetika, ilustrační fotografie

Energetika, ilustrační fotografie
FOTO: Mariusz Stankowski / INCORP images

Z několika právních analýz nejčastějších případů ale vyplynulo, že reálná šance na vymožení odškodnění soudní cestou je mizivá. Zástupci projektu o tom dnes informovali v tiskové zprávě.

Na projekt se od svého spuštění obrátilo na 7000 klientů, kteří zároveň dodali veškerou smluvní dokumentaci spojenou s ukončením dodávek energií od svých dodavatelů. Penizezbohemky.cz na své náklady vypracoval několik právních analýz nejčastěji se vyskytujících případů klientů z řad domácností i firem. "Z vypracovaných právních analýz bohužel vyplynulo, že šance na úspěch při vymáhání vzniklých škod je relativně nízká. Projekt zároveň klientům garantoval, že ponese veškeré náklady spojené s jejich zastupováním. S ohledem na tuto skutečnost bylo rozhodnuto, že v projektu nebude nadále pokračováno, protože v něm nevidíme reálnou podnikatelskou příležitost," řekla mediální zástupkyně projektu Radka Háčková.

Veškeré služby v rámci projektu, včetně právních analýz i administrace případů poskytovala společnost pro všechny registrované klienty bezplatně. "Ceníme si důvěry našich klientů a mrzí nás, že další postup není možný," dodala Háčková.

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu loni 13. října. Jako důvod Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávala skupina ke konci loňského srpna elektřinu přes 600.000 zákazníkům, plyn téměř 300.000.

Po Bohemia Energy skončili také další dodavatelé. Ukončení dodávek energií oznámilo dohromady nejméně 21 firem s téměř milionem zákazníků.

Zdroj