Jezernice, Osek nad Bečvou, Lipník nad Bečvou a Hranice. Tyto obce a města navštívili v uplynulých dnech projektanti Správy železnic, aby lidem představili trasu budoucí vysokorychlostní tratě Moravská brána.

Lipník 16:11 21. května 2023

Podle projektantů trasu rychlotratě u Lipníka přesměrovat nelze | Zdroj: Profimedia

Její první úsek za desítky miliard korun má do několika let propojit Prosenice a Ostravu. Například v Lipníku nad Bečvou ale nová železnice protne zahrádkářskou kolonii Ořech. Důvod? Aby se trať vyhnula obchvatu města. Místo toho tak protkne pozemky desítek vlastníků.

Projektanti v obcích představují plán vysokorychlostní tratě Moravská brána. Nepotěšili zahrádkáře v Lipníku

Třeba Jana Diviše informace o plánované trase překvapily. Zahrádku má v kolonii více než 20 let. „Něco jsem tam vybudoval a strávil tam hodně hodin. Ale co se dá dělat, všechno jednou končí,“ říká Diviš.

Zatímco dříve projektanti vyšli vstříc připomínkám obyvatel nedalekých Hranic nebo Drahotuš, u Lipníka trasu rychlotratě přesměrovat nejde. 

Projektanti v obcích představují v Lipníku plán vysokorychlostní tratě Moravská brána | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Jak to zdůvodňuje hlavní projektant Správy železnic Marek Pinkava? A co na to Starosta Miloslav Přikryl z Unie pro Lipník? A kdy by měla stavba trati začít? Poslechněte si v reportáži.

Lenka Kratochvílová

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Útočníci v Marseille zastřelili tři muže v autě, zřejmě kvůli obchodu s drogami. Z místa činu utekli

  2. Lepší prezident na motorce než u desátého stakanu

  3. Projektanti představují plán vysokorychlostní tratě Moravská brána. Nepotěšili zahrádkáře v Lipníku

  4. Někdy míň je víc. Podklady z videa ale řešíme každý den, přiznává videoasistent národního týmu Havel

  5. Cítila jsem se špinavá, vzpomíná Toy Box na zneužívání a vzkazuje: Je možné se z toho dostat

  6. Data na jednom místě. Finanční správa buduje nový informační systém, má také bránit daňovým únikům

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme