Promluvila maminka zesnulého hráče: Jsem na něj hrdá. Svalovat vinu na gaming je absurdní

3 měsíce starý 12

„Nechci a nemůžu mlčet. Nechci, aby smrt našeho milovaného syna způsobila, že se bude kritizovat esport a hraní počítačových her. Že se bude spekulovat o všem možném,“ napsala maminka mladého hráče na svém Facebooku. „Myslela jsem, že se mi podaří nečíst české komentáře, v nichž chytráci píší: ‚No jo, ti mladí nevědí, co roupama. Není se čemu divit, když celý den sedí u počítače. Kdo ví, co to bylo za rodinu.‘ Kde se ve vás bere tolik jistoty o ‚vaší pravdě‘?“ tázala se Ivana Ašenbrenerová některých uživatelů sociálních sítích.

Podle jejích slov měl její syn vždy kolem sebe spoustu lásky. „Své děti jsem vždy bezmezně milovala a miluji. Vždy jsem je ve všem podporovala a zároveň je nebrzdila a nepřivazovala jim kouli k nohám. Můj táta vždy říkával, že člověk má mít své sny a má za nimi letět k oblakům. A Kája letěl,“ doplnila zdrcená žena.

ČTĚTE TAKÉ: Blíží se vydání nového GTA VI? Vydavatel kultovní hry prozradil, že očekává miliardové příjmy

Fakt, že se její syn začátkem roku veřejně přiznal, že se potýkal s depresemi, považuje za jednu z nejodvážnějších věcí, které udělal. „Jsem na něj hrdá. Ano, bojoval s depresemi a není jediný. Svalovat vinu na gaming je absurdní. Profesionální esportovci mají přísný režim podobně jako jiní sportovci. Musí jíst zdravě, hýbat se a dobře spát,“ uvedla s tím, že stejně jako běžní sportovci mají i oni náročné tréninky.

Deprese není nemoc

„I zde ovšem platí, že tlak na výkon vytváří permanentní tlak na psychiku. Stačí málo, třeba mít v genech sklon k úzkostem, a pak už je jen krok k depresi. A stačí třeba nešťastná láska a přijde zkrat. Nikdo nemá právo nikoho soudit. Náš syn bojoval se svou nemocí a bojoval statečně. Svůj život ukončili i jiní sportovci – fotbalisté, hokejisté či trenéři. Depresemi trpí i tenisté, lyžaři nebo plavci,“ doplnila Ašenbrenerová.

Ráda by podpořila další mladé lidi, kteří trpí psychickými problémy. I proto apeluje na veřejnost, aby se o tématu duševního zdraví začalo ve společnosti víc hovořit. „Deprese není nemoc, kterou někdo ‚chytne‘ hraním počítačových her. Deprese se nedá ovlivnit vůlí, musí se léčit. Deprese ani jakékoliv jiné psychické onemocnění nesmí být společností tabuizováno. Nesmíme skrývat, že kromě těla fyzického máme i duši. Nemlčme o tom. Nesmíme,“ apelovala Ašenbrenerová na sociálních sítích, kde sdílela společnou fotografii se svým synem. „Nelituji ani jedné minuty, kterou jsem s ním mohla strávit,“ doplnila.

Není ostuda mluvit o problémech

Redakci CNN Prima NEWS pak poskytla vyjádření, v němž krátce promluvila o svém synovi. „Vždy jsem mu byla nablízku a podržela ho, když to potřeboval. Kája byl spokojený se svým týmem. Není to tak, že by seděl jen u počítače a hrál hry. O pauzách hráli ping-pong nebo chodili do fitka. Měli i výživového terapeuta a speciální jídelníček,“ upřesnila.

Přála by si, aby po jejím synovi něco zůstalo. „Abychom podpořili další mladé lidi, kteří hrají počítačové hry. Deprese není tabu, nedá se lusknutím prstu změnit. U psychologů je mnohdy čekací lhůta i rok. Není ostuda o tom mluvit a musíme o tom mluvit. Dává mi smysl pokusit se o změnu než se v tom utápět,“ dodala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jsem úplně vyřízená, každé ráno pláču před zrcadlem, říká Pazderková o boji s depresemi.

Zdroj