Propalestinský demonstrant v Praze se chtěl upálit. Nefungoval mu ale zapalovač

před 2 měsíce 67

Asi stovka lidí se dnes v podvečer sešla před izraelskou ambasádou v Praze na demonstraci proti izraelské ofenzivě vůči Palestincům. Protestující požadovali ukončení izraelských útoků, klid zbraní a ukončení ofenzivy v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Kritizovali také proizraelský postoj české vlády. Při demonstraci policisté zadrželi muže, který se polil hořlavinou a pokusil se zapálit.

Protestující se před budovou izraelské ambasády začali scházet před 17:00, měli palestinské vlajky a transparenty s hesly jako „Free Palestine“ nebo „Hands off Rafah“. Podobnou akci na podporu Palestiny uspořádala iniciativa Ne naším jménem! již po několikáté.

V rámci ohlášeného shromáždění v Praze 6 se jeden z účastníků polil hořlavinou a pokusil se zapálit.Díky rychlému zákroku dohlížejících policistů se mu to však nepovedlo. Incidentem se budou zabývat kriminalisté z Odboru extremismu a terorismu a muž byl předán @zzshmp k ošetření.

— Policie ČR (@PolicieCZ) February 14, 2024

Na akci promluvilo také několik řečníků, upozorňovali mimo jiné na utrpení civilistů v Pásmu Gazy, které v reakci na teroristické útoky hnutí Hamás ze 7. října loňského roku čelí útoku ze strany Izraele. Upozorňovali zejména na situaci obyvatel v oblasti Rafáhu před zahájením pozemní ofenzivy izraelské armády. Postup Izraele je podle nich genocidou.

Na shromáždění se jeden z účastníků podle policie pokusil zapálit. „V rámci ohlášeného shromáždění v Praze 6 se jeden z účastníků polil hořlavinou a pokusil se zapálit. Díky rychlému zákroku dohlížejících policistů se mu to však nepovedlo. Incidentem se budou zabývat kriminalisté z Odboru extremismu a terorismu a muž byl předán zdravotnické záchranné službě k ošetření,“ uvedla na síti X policie. Jak jeden z policistů později uvedl, mladíkovi selhal zapalovač.

Ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na Izrael a podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a více než 200 dalších unesli. Izrael následně zahájil bombardování a pozemní útoky v palestinském Pásmu Gazy. A právě v Rafáhu se nyní ukrývá většina těch, kteří před válkou prchli z jiných částí hustě obydlené oblasti. Počet obětí podle dnešní bilance palestinských úřadů stoupl na 28 567.

Přečtěte celý článek