Proruský činitel tvrdí, že se ukrajinští vojáci pokusili dobýt Záporožskou JE

5 měsíce starý 67

foto Ilustrační foto - Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině na snímku ze 7. srpna 2022.

Kyjev - Proruský představitel Rusy okupované části Záporožské oblasti tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly pokusily dobýt zpět Záporožskou jadernou elektrárnu. Člen okupační správy Vladimir Rogov podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že se ukrajinské jednotky v noci na dnešek pokusily vylodit ve městě Enerhodar, kde se atomová elektrárna nachází, a po několikahodinové bitvě ruské síly útok odrazily. Kyjev se k této informaci nevyjádřil. Ukrajinské úřady naopak tvrdí, že invazní jednotky v noci na dnešek ostřelovaly Enerhodar a město je částečně bez elektřiny a dodávek vody.

Podle Rogova ukrajinské speciální jednotky připluly k Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází na břehu Dněpru, na zhruba 30 výsadkových plavidlech. "Po ostřelování města byl zahájen pokus o vylodění, včetně pokusu o obsazení Záporožské jaderné elektrárny. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o vylodění byl odražen," tvrdí Rogov. Tento činitel okupační správy oblasti zároveň prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu na Enerhodar.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Agentura RIA Novosti nezveřejnila žádné důkazy, které by Rogovovo tvrzení potvrzovaly.

Ukrajinský starosta Enerhodaru dnes podle agentury Ukrinform naopak na telegramu napsal, že město ostřelují ruské síly, kvůli čemuž je částečně bez dodávek elektřiny a vody. "Ostřelování - nejprve průmyslové zóny a pak i samotného města, začalo kolem půlnoci a neustalo ani ráno," napsal starosta Dmytro Orlov a dodal, že má informace o poškození jedné z rozvoden a budovy výboru městské rady. Informace o civilních obětech se podle něj upřesňují.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Dosavadní snahy o prohlášení zařízení demilitarizovanou zónou ztroskotaly.

Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva snaží anektovat. Takřka celý svět ruský zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Zdroj