Proruští separatisté hlásí útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu. Rusko obránce vyzvalo ke složení zbraní

5 měsíce starý 130

Začal útok na železárny a ocelárny Azovstal v Mariupolu, uvedli v úterý podle ruskojazyčné verze stanice BBC proruští separatisté. Rozlehlý hutní komplex představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě. Ukrajinské úřady tvrdí, že se v něm ukrývá mnoho civilistů, včetně žen, dětí a starších lidí. Rusko mezitím znovu vyzvalo ukrajinské obránce, kteří se v areálu nacházejí, aby složili zbraně, píše agentura Reuters.

Mariupol (Ukrajina) 11:12 19. 4. 2022(Aktualizováno: 11:32 19. 4. 2022)

V úterý začal útok na železárny a ocelárny Azovstal v Mariupolu. Dým nad objektem byl ale k vidění už v pondělí | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Útočné skupiny, které byly vybrány speciálně pro útok na tento objekt, už částečně zahájily práci,“ prohlásil podle BBC v ruské televizi Rossija 24 Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), kteří se podílejí na obléhání Mariupolu. Dodal, že útočícím jednotkám pomáhá ruské letectvo a dělostřelectvo.

Mariupol, útok na Azovstal. Zveřejnil Glavred. pic.twitter.com/EyVsFrlcsX

— Martin Dorazín (@mdorazin) April 19, 2022

Azovstal je dosud pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil, zejména 36. brigády námořní pěchoty a pluku Azov, podotkl server britské veřejnoprávní stanice. Moskva už v neděli zbývající ukrajinské obránce Mariupolu vyzvala, aby složili zbraně a slíbila jim, že ušetří jejich životy. Ti však výzvu odmítli. V úterý z Moskvy zazněla podobná nabídka.

Ruský generál Michail Mizincev dal podle agentury RIA Novosti ukrajinským vojákům a zahraničním žoldnéřům v Azovstalu čas do úterního poledne moskevského času (11.00 SELČ), aby složili zbraně. Následně podle něj mohou hutní komplex opustit. Zároveň slíbil ušetřit jejich životy, pokud tak učiní.

Rusové se přeskupili, ale Ukrajinci jsou na útok velmi dobře připraveni, míní generál Šedivý

Číst článek

Ukrajinské úřady v pondělí uvedly, že v podzemních úkrytech pod rozsáhlým metalurgickým závodem se před ostřelováním a leteckými útoky ukrývá nejméně 1000 civilistů. Ukrajina rovněž viní ruské síly, že na podnik shazují těžké bomby.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala ruské úřady, aby v úterý umožnily humanitární koridor z Mariupolu do Berďansku pro civilisty. Basurin přítomnost civilistů v Azovstalu podle agentury TASS popřel.

Ruské jednotky obléhají Mariupol od začátku března a většinu města a jeho bezprostředního okolí mají zřejmě pod kontrolou. Ukrajinské jednotky uvězněné ve zdevastovaném městě se však podle dřívějších informací stanice CNN drží navzdory drtivé přesile - nacházejí se ovšem už jen v ostrůvcích odporu a jejich počet je nejasný.

Místní úřady odhadují, že kvůli ruskému bombardování a bojům zemřelo v Mariupolu nejméně 21 000 obyvatel. Před počátkem invaze 24. února ve městě žilo 400 000 obyvatel.

ČTK

Zdroj