Protest není namířený proti české vládě, vzkázali zástupci zemědělců. Od akce v Praze se distancovali

před 2 měsíce 57

Společný evropský protest zemědělců, který se uskuteční ve čtvrtek 22. února, není namířený proti české vládě, ale politice EU, řekl na páteční tiskové konferenci v Praze prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Protest podle něj bude spíše symbolický, zemědělci se v Česku v kolonách vydají na hranice s Polskem a se Slovenskem. Kromě Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska se zapojí také farmáři z Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska, oznámil Doležal. Vyzval všechny české zemědělce, aby se do protestu zapojili.

„Je to symbolická akce. Chceme upozornit na ten problém a zároveň si uvědomujeme, že občané v České republice nejsou zvědaví na to, aby stáli někde v dlouhých kolonách za traktory,“ řekl Doležal. K hranicím proto podle něj zemědělská technika vyjede mimo dopravní špičku. „Vybereme si takové hraniční přechody, kde ty traktory budou vidět, nicméně dopravci stále budou moci projet,“ doplnil Doležal. Zemědělci podle něj zveřejní také společný manifest s konkrétními požadavky vůči EU.

Zemědělcům podle Doležala vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které na ně uvaluje Evropská unie. Předmětem protestů ale bude také dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny a dopady Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. „Podle našeho názoru není (Zelená dohoda) správně implementována, zatěžuje zemědělce a zdražuje jim produkci, která pak není konkurenceschopná na evropském trhu,“ doplnil Doležal.

Do společného evropského protestu se z ČR podle Doležala kromě Agrární komory zapojí také Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství. „Vyzýváme nyní zemědělce, kteří nejsou v žádné organizaci, případně jsou z jiných organizací, aby se k naší akci připojili. Akce nemá žádný politický cíl, jde nám pouze o budoucnost českého zemědělství, která je teď v ohrožení,“ uvedl.

O stavu zemědělství v Česku i Evropě ve čtvrtek Agrární komora ČR společně se Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství jednala s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Výborný navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací. Návrhy, ke kterým patří také podpora sociálního pojištění, musí ještě projednat koaliční strany a vláda. Pro to, aby svazy vyloučily protesty na národní úrovni, ale chtějí vidět konkrétní výsledky.

V pondělí 19. února chce část farmářů zablokovat pražskou magistrálu. Tento protest organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory a podnikatel Zdeněk Jandejsek. Přijet by podle nich mohlo 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Od tohoto protestu se velké nevládní zemědělské organizace v ČR distancovaly

Přečtěte celý článek