Protesty zemědělců: Doprava v Praze, důvody a co říká ministr

před 2 měsíce 63

Středočeským krajem dnes ráno projely kolony traktorů, podle policie asi 440 zemědělských strojů a přibližně 130 doprovodných vozidel. Policisté zatím nezaznamenali žádné problémy, komplikace nebo protizákonné jednání, řekla po 07:00 středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Demonstrace zemědělců v Praze: Proč se konají protesty a kdo je organizuje?

Zemědělci zamířili na protest v Praze hlavně kvůli byrokracii a Green Dealu. Green Deal je unijní Zelená dohoda pro Evropu. Dnešní protest organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který je šéfem představenstva zemědělské skupiny Rabbit s miliardovými tržbami. Velké nevládní zemědělské organizace se od protestu distancovaly. Další zemědělci souhlasí s některými důvody protestu, avšak nepovažují za vhodnou jeho formu.

Například Farma Vraňany z Mělnicka vjezd traktorů do Prahy nepodpořila, jako zásadní vidí mimo jiné i přístup zákazníků. „Dnes nás vysávají předpisy EU a hloupá byrokracie i v rámci ČR, ničí nás v našich sezonách sklizně levné dovozy nekvalitních potravin obchodními řetězci, protože pořád cena je šik, omezuje nás nevyrovnaná struktura zpracovatelského průmyslu, levně vyvážíme kvalitu a přidanou hodnotu dovážíme, proto je česká drahota,“ uvedli vraňanští farmáři Milan a Dagmar Hančovi na facebooku.

Doprava v Praze: Komplikace a traktory na magistrále

Stovky traktorů a dalších zemědělských strojů přijely dnes brzy ráno do Prahy kvůli protestu zemědělců. Před 06:00 dorazili protestující před ministerstvo zemědělství, kde chtějí ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předat dopis se svými požadavky. Výborný ale řekl ČTK, že organizátoři akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá. Protestní jízda farmářů částečně zablokovala pražskou magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy ale zatím nezpůsobila.

Do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky, uvedla kolem 05:30 policie na síti X. Středočeským krajem ráno projelo asi 440 strojů a 130 doprovodných vozidel, řekla ČTK po 07:00 středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Organizátoři akce dřív uváděli, že by dnes mohlo do Prahy přijet 600 až 1000 traktorů a dalších strojů. Například zemědělci ze Strakonicka a Písecka uvedli podle České televize, že desítky účastníků z regionu nakonec jízdu odřekli.

Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024) | Profimedia

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl kolem 05:00, kdy již traktory přijížděly do Prahy, že se neobjevily větší dopravní problémy. Podle předem ohlášeného plánu organizátorů přijížděli farmáři do města z několika stran. Podle webu pražské Technické správy komunikací byla před 06:00 zdržení v řádu minut v ulicích na příjezdu do Prahy, později se přidala zdržení i v centru.

Ve Vinohradské ulici kolona traktorů zastavila před 07:00 provoz tramvajové linky 13. Podle zpravodaje ČTK protestující částečně zablokovali magistrálu v centru. Zemědělská technika tam stála ráno v souvislé koloně, ale v každém směru zůstal jeden pruh volný pro průjezd ostatních aut. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl České televizi, že byla zaznamenána i jedna nehoda traktoru, ale bez vážnějších následků.

Do Ķobylis dorazila kolona zemědělců v 05:15. Horňáteckou ulicí projelo asi pět desítek traktorů a další technika. Na jednom z traktorů byl nápis „Jsme zemědělci, ne podporovatelé Ruska“. Zhruba 12 traktorů za hlasitého troubení projelo krátce po 05:30 směrem od Strakonické ulice přes Jiráskův most. Pět vozů stálo před 05:45 na magistrále u Národního muzea v horní části Václavského náměstí. Na sobě měly traktory české vlajky a také třeba citát amerického prezidenta Thomase Jeffersona „Stane-li se tyranie zákonem, je povinností stát se rebelem.“

Desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze, které je hlavním cílem protestní jízdy. Kolem 07:00 traktory blokovaly podle zpravodaje ČTK na místě jeden pruh k Hlávkovu mostu, několik strojů stálo i na opačné straně magistrály. Komunikace byla ale stále průjezdná. Příjezd k ministerstvu zemědělci doprovázeli troubením. Na technice visely české vlajky i transparenty, například s nápisem „Jsme zemědělci, nejsme podporovatelé Ruska, Fialo!!!“. Protestující chtějí dopoledne předat ministrovi zemědělství dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu.

Ministr zemědělství protest v Praze kritizuje

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl ČTK k dnešní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. O konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými nevládními zemědělskými organizacemi, dodal.

Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024) | Profimedia

„To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek,“ řekl Výborný.

Výborný uvedl, že nezpochybňuje problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají. „Ale za organizací těchto protestů stojí skupiny, které do určité míry, bohužel, sledují své vlastní politické cíle,“ doplnil.

Protesty zemědělců cílí na Green Deal

Část zemědělců chce dnes Výbornému předat dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim například omezení používání hnojiv, uvedl už dříve mluvčí akce Daniel Sterzik. Výborný dnes ČTK řekl, že je potřeba požadavky této dohody zasadit do reálného rámce. „Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima,“ uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Se zemědělci Výborný souhlasí v tom, že byrokracie je velké množství. „Jsem to i já, česká vláda, kteří se snažíme při jednání rady ministrů a na dalších fórech důrazně požadovat po úřednících Evropské komise, aby se ty počty kontrol, hlášení a té administrativy začaly už konečně snižovat,“ řekl.

Traktory vyjedou ve čtvrtek k hranicím

Ve čtvrtek se uskuteční společné evropské protesty proti politice EU, kdy farmáři se svými stroji vyjedou v kolonách na hranice. Do čtvrteční akce se zapojí Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Prezident Agrární komory Jan Doležal v neděli řekl, že očekává účast tisíců zemědělských strojů, zemědělci ale budou protestovat pokojně a mimo dopravní špičku. „My si nechceme brát nikoho jako rukojmí, nechceme způsobovat problémy, ale chceme ukázat, že situace je neudržitelná,“ řekl.

Přečtěte celý článek