Protesty zemědělců v Česku se nedaří. Distancují se od nich téměř všichni, nezapojí se ani kritici vlády

před 1 týden 38

Na sociálních sítích se už několik dní šíří informace o protestu zemědělců, kteří by měli 19. února svými traktory blokovat provoz v centru Prahy. Argumentují tím, že protestují proti krokům vlády, Evropské unie nebo například proti Green Dealu. Celá akce, která má navazovat na podobné protesty v zahraničí, má však v České republice potíž. Od protestu se distancují malí i velcí zemědělci ze všech zemědělských organizací v zemi, potvrdili deníku FORUM 24.

Zemědělci se v České republice sdružují ve třech hlavních organizacích. Ti největší jsou zastřešeni Agrární komorou, drobní zemědělci a sedláci mají svou organizaci pod názvem Asociace soukromého zemědělství, třetí institucí je pak Zemědělský svaz České republiky. Protest 19. února ale neplánuje žádná z nich, dokonce ani Agrární komora, která je vytrvalým kritikem vlády Petra Fialy (ODS).

„Co se týká celorepublikových protestů, Agrární komora ČR je vázána postojem svého představenstva a dozorčí rady, které rozhodly 26. ledna 2024 na mimořádném jednání ve Větrném Jeníkově o lhůtě pro splnění předložených požadavků, a to do 1. března 2024. Ministr zemědělství Marek Výborný slíbil, že do tohoto termínu předloží návrh řešení, který pomůže zastavit další rozvrat českého zemědělství. V opačném případě Agrární komora ČR, která je největší zemědělskou organizací v Česku, vyzve zemědělce k protestním jízdám či jiným projevům nespokojenosti,” řekla deníku FORUM 24 mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.

Podobně se vyjádřil také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. „Zemědělský svaz nemá s protesty organizovanými 19.2. nic společného,“ potvrdil deníku FORUM 24. K protestům se nepřipojují ani sedláci sdružení v Asociaci soukromého zemědělství. „Neplánujeme připojit se k těmto protestům,“ prohlásil jeho místopředseda Jan Staněk ve vysílání České televize.

Zemědělci, kteří protest svolávají, se označují jako My zemědělci. Na sociálních sítích sdílejí názory proruského dezinformátora vystupujícího pod označením Vidlák, který je bývalým zaměstnancem Agrofertu a v současné době bojuje se svým kolegou z proruské scény Vrabelem. Na stránce se objevují také názory poslankyně ANO Margity Balaštíkové. Třetím, kdo za iniciativu My zemědělci šíří své názory, je Zdeněk Jandejsek, jeden z největších zemědělců v ČR ovládající holding Rabbit, který spolupracoval s hnutím Trikolóra. Informace o Protestu šíří především proruský dezinformační kanál KTV.

„Bojujeme za národní energetiku, domácí potravinářství a zemědělskou výrobu ve vlastních rukou. Bojujeme za budoucnost. Bojujeme, aby se v naší zemi dobře žilo i pracovalo. Bojujeme za budoucnost našich dětí a celého národa. Nejsme proti zemědělským organizacím, ale pasivita jejich vedení nás nutí, abychom vzali situaci do vlastních rukou. Nejsme členy žádné politické strany, nekandidujeme ve volbách. Není nám ale lhostejné, jak tato vláda ničí samotné základy země, které naši předci draze a těžce vystavěli,“ prohlašují My zemědělci na webu.

Přečtěte celý článek