Proti Ficovi a Kaliňákovi svědčí i mafián

3 měsíce starý 53

Rajecký je kamarádem nitranského podnikatele Norberta Bödöra, který stejně jako Fico s Kaliňákem čelí obvinění za založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny. Dalším obviněným je bývalý policejní ředitel Tibor Gašpar. Kromě Rajeckého proti nim svědčí exředitel Finanční správy František Imrecze, exředitel kriminálního Finanční správy Ľudovít Makó a bývalý šéf finanční policie Národní kriminální agentury NAKA Bernard Slobodník.

Bödör měl v září 2017 požádat Rajeckého, aby zabezpečil anonymní zveřejnění daňových dokladů tehdejšího prezidenta Andreje Kisky v médiích. Rajecký se měl obávat, že únik informací bude prověřovat policie, ale Bödör mu měl říct, že o to se postarají Gašpar s Kaliňákem.

Prověřit to měl policista, co nic nenajde

„Pokud by byl problém, zařídí se, že to dostane policista, který to prověří a nic nenajde,“ měl říct Bödör podle usnesení vyšetřovatele o obvinění Fica a Kaliňáka. Rajecký pak přes kamaráda a odborníka na IT odeslal médiím daňových dokladů Kisky firmy KTAG.

O diskreditaci prezidenta měl mít podle Rajeckého eminentní zájem Fico, který nesnesl porážku ve volbách hlavy státu v roce 2014 právě Kiskou.

Makó měl odevzdat Gašparovi rešerši finanční správy o Kiskově firmě KTAG, která obsahovala podezření ze spáchání daňových deliktů. Fico od té doby mluvil o Kiskovi, jako o daňovém podvodníkovi.

Snaha o diskreditaci Matoviče?

V usnesení o obvinění Fica a Kaliňáka se píše, že tehdejší premiéra chtěl před volbami v roce 2016 zdiskreditovat také šéfa hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a současného ministra financí Igora Matoviče.

Z kanceláře tehdejšího premiéra měl přijít požadavek na analýzu daňového deliktu společnosti RegionPress šéfa OLaNO. „Fico byl informovaný o výsledcích analýzy a o možnostech, jak ji využít k mediální diskreditaci Matoviče,“ vypověděl Imrecze.

Tato slova potvrdil také bývalý generální ředitel daňové a celní sekce finanční správy Daniel Čech. „Když se začaly přibližovat volby 2016, přišli přes Imreczeho požadavky. Oni tomu neříkali diskreditační kampaň, ale ´náboje´ na některé lidi. Uvedl Kisku a Matoviče,“ píše se v usnesení o výpovědi Čecha.

Důkazy vychází z poznatků v mobilních aplikacích

Důkazy podle vyšetřovatelů vychází také z komunikace přes aplikaci Threema z mobilu Mariana Kočnera, obviněného v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

„Mezi Kočnerem a Bödörem docházelo k rozebírání těchto záležitostí, oslovování obviněného Fica titulem šéf. Je zřejmé, že jde o uzavřené a konspirativním způsobem fungující společenství lidí páchající protispolečenskou činnost,“ píše se v usnesení o obvinění Fica a Kaliňáka.

Vyšetřovatel NAKA žádá pro oba vazbu, aby na svobodě nemohli ovlivňovat svědky, znalce a spoluobviněné. Kaliňáka zadržela policie ve středu, k zadržení poslance Fica je potřebný souhlas parlamentu. Ficovi a Kaliňákovi hrozí pět až deset let vězení.

Zdroj