Proti požáru bojuje na jihu Chile stádo koz. Čtyřnohá brigáda čítá desítky zvířat

6 měsíce starý 6

V jihochilském městě Santa Juana, které na začátku letošního roku zasáhly rozsáhlé požáry, mají místní k dispozici speciální jednotku bojující proti ohni - stádo koz. Informuje o tom agentura Reuters. Zvířata totiž sežvýkají zelenou vegetaci a rozdupají tu suchou, která by se jinak mohla nahromadit a podpořit šíření požáru.

Santiago de Chile 6:28 15. května 2023

V jihochilském městě Santa Juana mají místní k dispozici speciální jednotku bojující proti ohni - stádo koz | Foto: Juan Gonzalez | Zdroj: Reuters

Kozy už letos v únoru zachránily les Bosques de Chacay, když se v Chile kvůli vlně veder a obrovskému suchu šířily lesní požáry, které nakonec usmrtily desítky lidí a tisíce dalších zranily.

Trochu koza, trochu ovce. Takini čínští z liberecké zoo obydlují evropské zoologické zahrady

Číst článek

„Park byl tehdy obklopen požáry, ale nakonec byl jediným zeleným místem, které zůstalo ušetřeno,“ uvedla Rocio Crucesová, spoluzakladatelka parku o rozloze 16 hektarů. Právě ona rovněž stojí za projektem Buena Cabra využívajícím kozy k ochraně území před požáry.

Čtyřnohou brigádu složenou ze stovek koz a ovcí využívají také v Portugalsku a Španělsku. Pokud zvířata dobře odvedou svou práci, zůstanou po nich volné plochy, které mohou pomoci zastavit lesní požáry. Kozí trus rovněž pomáhá obohacovat půdu a zabraňuje další erozi.

Zvířata sežvýkají zelenou vegetaci a rozdupají tu suchou, která by se jinak mohla nahromadit a podpořit šíření požáru | Foto: Juan Gonzalez | Zdroj: Reuters

„Požár náš les sice zasáhl, nicméně skutečně zasažena byla pouze první řada stromů, méně než deset procent parku,“ vysvětlila Crucesová. Projekt využívající kozy založila po smrtících požárech v roce 2017. Její stádo se mezitím rozrostlo z 16 na 150 koz. Nyní doufá, že k podobnému využití zvířat inspiruje i další.

„V Chile selháváme, pokud jde o prevenci požárů,“ uvedl chilský lesní inženýr Francisco Di Napoli z místní univerzity. „Tato zvířata nám mohou hodně pomoci,“ dodal na adresu koz a ocenil využití techniky známé jako „strategická pastva“.

ČTK

Zdroj