Protimafiánská jednotka zatýkala lidi spojené s boji na Ukrajině. Podezřívají je z podpory terorismu

1 měsíc starý 12

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují od úterní noci po celém Česku. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se zaměřili na lidi, kteří mohli bojovat na Ukrajině. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním jde o lidi, kteří se pokoušeli vycestovat na Donbas.

Aktualizujeme Praha 9:05 21. 4. 2021(Aktualizováno: 9:28 21. 4. 2021)

Vyšetřovatelé podle informací serveru iROZHLAS.cz zadrželi pět lidí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K vašemu dotazu mohu pouze uvést, že náš útvar dnešní den provádí úkony trestního řízení. Více podrobností sdělit nemohu, neboť podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl ve středu pro Radiožurnál mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla. Satelitní snímky ukazují i vrtulníky a drony

Číst článek

Vrchní státní zastupitelství v Praze ale odmítlo sdělit jakékoli podrobnosti. „V tuto chvíli to nebudeme komentovat,“ reagovala pro iROZHLAS.cz jeho šéfka Lenka Bradáčová.

Vyšetřovatelé podle informací serveru iROZHLAS.cz zadrželi pět lidí. Podezřívají je sice z trestného činu podpory terorismu, žádné obvinění ale dosud nepadlo.

Policejní prezidium také na twitteru upozornilo, že zásah nesouvisí s kauzou Vrbětice. Informovala o tom některá média. „Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích,“ upozornili na twitteru policisté.

Úkony tr. řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích! Informace k dnešní realizaci zveřejní NCOZ během několika hodin.#policiepp

— Policie ČR (@PolicieCZ) April 21, 2021

Soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem.

Soud zmírnil trest muži, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině na straně separatistů

Číst článek

Pavlu Kafkovi uložil Vrchní soud v Praze za účast na organizované zločinecké skupině tříletý nepodmíněný trest.

Za boj na straně separatistů stanul před pražským městským soudem i Bělorus Alexej Fadějev, za účast na organizované zločinecké skupině byl nepravomocně odsouzen ke 4,5 roku vězení.

V prosinci loňského roku byl odsouzen 45letý Čech, který byl také obžalován ze zapojení do konfliktu na Ukrajině v řadách separatistů. Krajský soud v Ústí nad Labem mu pravomocně uložil 15 let vězení. Podle policie ale s největší stále pobývá na Donbasu.

mch, ako

Zdroj