Protimafiánská policie prohledává kanceláře Xixoio, uvalila vazbu na dva představitele firmy

4 měsíce starý 14

„Mohu pouze v obecné rovině uvést, že Národní centrála proti organizovanému zločinu dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ sdělil E15 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na otázku, zda se zásah týká společnosti Xixoio. Na místě policie potvrdila, že v sídle provádí úkony v trestním řízení.

„Policisté za mnou přišli, měli nějaké otázky, vyžádali si nějaké dokumenty, ale netuším proč. Z jejich otázek bylo patrné, že mají ve věci chaos, například si mysleli, že obchodujeme s kryptoměnami,“ řekl pro Seznam Zprávy člen dozorčí rady a menšinový akcionář Jiří Machalický. 

Deník E15 se pokusil kontaktovat Pavla Pozdzemského, jednoho z významných akcionářů, ale ten měl vypnutý telefon. Stejně tak nebyla dostupná kontaktní linka firmy Xixoio. Společnost v minulosti měla tiskovou mluvčí, ta však na konci srpna ve firmě skončila.

Kontaktovali jsme také členku dozorčí rady společnosti Xixoio Danu Bérovou, někdejší ministryni informatiky. Na dotaz však odpověděla, že v danou chvíli nemá o zátahu žádné informace

Společný projekt se společností Xixoio v minulosti chystal známý investor a bývalé šéf Komerční banky Radovan Vávra. Později ale Vávra projekt na vývoj chytrých elektroměrů zcela opustil. Nyní na sociálních sítích reagoval na dotazy na situaci Xixoio krčením ramen či odpovědmi, že netuší, co se ve firmě děje.

Následně na dotaz E15 prostřednictvím sms uvedl: "„Nevím o tom vůbec nic.“

Společnost Xixoio nabízí lidem zhodnocení peněz. Toho chce docílit vytvořením alternativního finančního systému postaveného na bázi technologie blockchain, tedy s využitím decentralizované databáze. Prostřednictvím systému prý budou moci firmy vydávat namísto tradičních akcií tokeny, a tak financovat svůj rozvoj.

Zakoupením tokenů údajně mohou lidé participovat na případných ziscích firem. Xixoio v této souvislosti hovoří o takzvané tokenizaci ekonomiky. Experti na finanční trh i technologii blockchain však měli dříve pochyby. 

Zdroj