Protirouškové nálady už vyvolává i zoufalství

1 měsíc starý 18

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Tama66

Jsem zastánce přísných hygienických protiepidemických opatření, které by si sám sobě měl s naprostou samozřejmostí nařídit sám každý. Či spíše než nařídit  akceptovat poznanou nutnost. Když jsem se dozvěděl o právní kličce „petičního místa“, díky které je otevřena restaurace u pražského rybníka Šeberák, nalezl jsem něco úplně jiného než u exhibujících aktivistek. Nalezl jsem zoufalství.

Epidemie koronaviru jako každá vlna společenské nejistoty vypustila z děr nejrůznější blázny, po kameře toužící zašlé hvězdy obrazovky, hysteriky a psychopaty, kteří si na boji proti rouškám rozšířili agendu. Do epidemie řešili chemtrails a mezinárodní spiknutí, nyní měli jasný důkaz, že to spiknutí spiklo vira. A tak začali bojovat proti rouškám. Nejen kvůli délce trvání, ale především kvůli absolutnímu chaosu protiepidemických opatření naší vlády se už bohužel stávají bojovníky proti „opatřením“ i vcelku příčetní a rozumní lidé. Protože už je k nějakému odporu přivedlo čiré, existenční zoufalství. A to je strašný malér. Když se předváděla na demonstracích a v televizi paní Peterková, tak to byl ojedinělý projev těžce nestandardního individua. Protirouškové extremistky. Když se však k extremistům začínají přidávat normální lidé, je fakt malér.

Otevřeno natruc!

Posledního února píše protiroušková aktivistka paní Nela Lisková na FB: „Podpořte spolu se mnou restauraci Šeberák. Tady zůstal svět v pořádku.“ Zaujalo mě to. Je to totiž sebevražedné jednání.

„Restaurace a tělocvičny byly letos na jaře centry přenosu COVID-19. Některá vnitřní zařízení fungovala během jara jako „superefektivní“ místa pro přenos COVID-19.“ To psali v Live Science, a termín v angličtině zněl „superspreader“.

Článek se odvolával na velkou studii publikovanou v Nature.

Poprosil jsem tedy nejdřív managera, a pak majitele té restaurace o rozhovor. Proč se nebojí, že se u nich někdo nakazí a umře? A přiznávám, že jsem po těch rozhovorech na ně byl mnohem méně rozhořčen, než když jsem se zprávu o otevřené restauraci v době lockdownu dozvěděl.

Lidé nevědí, jak dál

Oba dva pánové mi totiž, tu více, tu méně otevřeně přiznali, že jsou v tom „centru vzdoru“, otevřené hospodě, vlastně ze zoufalství. Provozní i majitel rovnou říkají, že by nevyšli. A zatímco pan provozní to zvládá jako poznanou nutnost, pan majitel se – obranně – chytá hloupých teorií a nesmyslů z prohlášení ministrů Babišovy vlády, kterou jako zcela nedůvěryhodnou kritizuje a žádá její demisi. Přitom zcela jistě není „hloupý“, vybudovat a provozovat prosperující restauraci by hlupák nezvládl. Je jen bezradný – a čeká, že snad už konečně zafunguje stát, alespoň že budou ministři říkat pravdu. Což je za Babišovy vlády poměrně nerealistické.

Rozhovor je zde – a k němu fotky FB zdi jedné z protirouškových aktivistek, která ty spíše zoufalé než zavrženíhodné kroky hospodských zneužívá k sebepropagaci.

Vysvětlení stále sílící vlny protirouškového aktivismu je mnohem smutnější, než jsem si kdykoliv myslel. Shlédnutí provokačního videa aktivistky Peterkové,

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

kde vyvolává konflikt s policisty na demonstraci, se blíží tři čtvrtě milionu. Ano – protirouškoví proroci jako paní Peterková, pan Klaus či pan Pollert působí na veřejnost jednoznačně zavrženíhodně, a ohrožují každého, kdo jim uvěří. Ale ta stále rostoucí množina protirouškových disidentů už je ze značné části tvořena lidmi, které k té iracionalitě dovedla existenční nouze, finančně naprosto nezvládnutelná situace. Takže v té otevřené hospodě spíš než nějaký „vzdor“ vidím zoufalství.

Epidemie přijít musela, jejich vlny provází celou lidskou historii. Kromě netopýrů a evoluce za ni nemůže nikdo. Totální nezvládnutí krizového řízení při epidemii, zastavení ekonomiky bez skutečně účinných kompenzací a obětování celé jedné skupiny obyvatel – drobných podnikatelů, malých hospod a obchodů – je vinou vlády Andreje Babiše. Ani provozního, ani majitele té restaurace prostě nejsem ochoten nijak odsoudit – přestože se v té hospodě může nakazit fakt hodně lidí. Ti rebelující hostinští jsou totiž mnohem spíše oběti než pachatelé. „Profesionální“ protirouškovci jejich bezmoc zneužívají, než že by k nim patřili. Z hospodských udělalo rebely to, že už rok jdou české malé podniky ke dnu, a kompenzace jsou špatné a nedostatečné. A za to nenese odpovědnost čínský virus, ale český premiér Andrej Babiš.

Zdroj