Protiútok jak z příručky. Co může Česko čekat od Ruska a jeho propagandy?

2 měsíce starý 15

Vyhoštění 18 Rusů, podle české strany špionů s diplomatickým krytím, je zcela mimořádný krok. Svědčí o tom, že si české úřady a zpravodajské služby jsou jisté silou důkazů, které proti Rusku mají.

Rusko už zahájilo odpověď podle stejného vzorce, který byl patrný například při útoku na ukrajinský Krym v roce 2014 nebo po sestřelení civilního boeingu nad Donbasem. Jednotlivé kroky lze pojmenovat – a lze z toho usuzovat, co se bude dít dál po útoku ve Vrběticích.

1. Popření

Stejně jako u ruské raketové baterie BUK, která podle závěrů vyšetřování sestřelila civilní boeing s třemi sty lidmi na palubě nad Donbasem, je nalíčení nálože do muničního skladu v cizí zemi neobhajitelný krok. Rusko jej proto nemůže ani náznakem připustit – zvláště když s Českem má uzavřenou smlouvu o přátelství, na kterou se v minulosti samo odvolávalo.

Ruské ministerstvo zahraničí ve své první reakci udělalo přesně tento očekávaný krok a ruskou účast popřelo.

Když Moskva nasadila své agenty Miškina a Čepigu do pokusu otrávit bývalého zpravodajce Sergeje Skripala v britském Salisbury, jednala obdobně. Nejdříve oba muže vůbec neznala a mluvila o tom, že to mohli „být i britští herci“. Pak Rusko uvedlo, že jde o dva naprosto bezúhonné ruské občany. Investigativní novináři z Bellingcatu ovšem vypátrali příběh elitního a vyznamenaného ruského rozvědčíka.

Přečtěte si také

Skripalovy atentátníky neznáme. Vlastně známe. Rusko mění a otáčí stanoviska už od Lenina

2. Negativní rámování protivníka

Ruská média už se pustila do líčení Česka jako země, která

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj