Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů (téměř 44 miliard Kč), zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, konkrétně odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu. Nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v pátek podle agentury Reuters oznámil Pentagon.

Washington 18:12 9. června 2023

Vojenská pomoc je zaměřená především na protivzdušnou obranu, součástí budou například odpalovací zařízení a rakety Hawk | Zdroj: Profimedia

Obsah oznámeného balíku pomoci je v souladu s prohlášeními Bílého domu.

Podle něj je pro Spojené státy při pomoci Ukrajině nyní klíčové, aby země napadená Ruskem dokázala ubránit své nebe před útoky na civilní infrastrukturu, ale také aby získala techniku potřebnou k provedení dlouho ohlašované protiofenzivy.

Ukrajinská ofenziva začala, uvádí americká média. Rusko hlásí útok v Záporožské oblasti

Číst článek

O začátku ukrajinské protiofenzivy už informovala americká média a v pátek o tom hovořil také ruský prezident Vladimir Putin.

V pátek oznámený balík zvýšil hodnotu celkové vojenské pomoci Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru 2022 na zhruba 39 miliard dolarů (asi 859 miliard korun).

Dvě miliardy dolarů, které Spojené státy na nejnovější vojenskou pomoc vydají, vezme Pentagon ze zvláštního fondu vytvořeného pro podporu Ukrajiny.

Vojenskou techniku objedná u výrobců, vybavení tedy nepůjde přímo z amerických zásob, připomíná Reuters. Na dostupnosti objednané techniky bude záviset i doba jejího dodání ukrajinské armádě.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Ovlivňují vědomí, ale ne tak jako tvrdé drogy. Česká vláda řeší, jak naložit s kratomem, CBD a HHC

  2. Meta plánuje spustit vlastní verzi Twitteru, bude propojená s Instagramem

  3. Čeští kajakáři ovládli Světový pohár v Troji. Prskavec zvítězil před druhým Přindišem, Hilgertová byla čtvrtá

  4. Protivzdušná obrana i munice. USA oznámily vojenskou pomoc pro Ukrajinu za dvě miliardy dolarů

  5. ,Tyhle informace jsou tajné.‘ Trump na nahrávce z roku 2021 přiznal držení vojenských dokumentů

  6. V Ostravě si během ročního hostování získal důvěru hráčů i fanoušků. I tak Plavšić v Baníku skončí

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme