Provoz opatství chtějí řádové sestry zaplatit prodejem čisticích prostředků. Natáčí i videa na sociální sítě

před 4 týdny 99

Každý měsíc musí sehnat 5 000 eur na provoz. A tak sestry z Notre-Dame-des-Neiges začaly kvůli vysokým účtům za elektřinu podnikat. Pramenitou vodu sbírají v tocích, které křižují obrovské opatské pozemky. Spolu s esenciálními oleji z ní pak míchají čistící prostředky.

Notre-Dame-des-Neiges (Francie) 13:11 17. května 2024

Budova kláštera Maredsous v Belgii

ilustrační foto | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

V jihovýchodní Francii zvolili cisterciácké sestry nevídanou strategii, aby zaplatili vysoké účty za provoz opatství píše Guardian.

Tucet sester z Notre-Dame-des-Neiges vyrábí vlastní čisticí prostředky z pramenité vody a esenciálních olejů. Prodávají je v místních obchodech i na internetu.

Jeptiškami nově spravované opatství v Ardèche před 18 měsíci opustili trapističtí mniši, kteří ho obývali po 170 let. Jejich odchod byl způsoben zmenšujícím se počtem mnichů a nedostatkem nových rekrutů.

Dohromady dvanácti ženám, osmi sestrám a čtyřem rekrutkám, teď leží na bedrech starost o hospodaření, každý měsíc musí sehnat 5 000 Eur na zaplacení elektřiny.

Do příštího roku by chtěly být energeticky soběstačné. Skrz kampaň chtějí vybrat 100 000 Eur na zaplacení solárních panelů na střeše opatství a generátory v tocích, které mají na opatských pozemcích. Zároveň hledají možnosti využití geotermální energie.

Jeptišky propagují své výrobky, prodávané pod názvem Air des Neiges, se sloganem „závan přírody v domácnosti“. Skrz videa, která točí na sociální sítě, chtějí změnit pohled veřejnosti na sesterský život, přestože se tradičně věnuje třem aspektům: vykonávání liturgie, manuální práci a četbu.

„Lidé mají často velmi strohou představu o sesterském životě, ten nám ale nebrání zažít skutečnou radost, svěžest a jednoduchost; je to způsob, jak říci mladým lidem: existujeme, pokud vás tento život zajímá, je to možné,“ říká sestra Marie.

Eliška Vizingrová

Přečtěte celý článek