Prozatímní premiér Haiti Joseph odstoupí, moc předá rivalovi Henrymu

3 měsíce starý 18

Joseph do nynějška tvrdil, že byl Henry sice jmenován, ale nestihl včas složit přísahu, proto nemá pravomoc vládnout jako prozatímní lídr. V pondělním rozhovoru ale Joseph prohlásil, že s Henrym v posledním týdnu opakovaně jednal a nakonec se rozhodl ustoupit „pro dobro státu“.

Zdroj blízký místní exekutivě agentuře AFP sdělil, že nová vláda pod Henryho vedením vznikne v úterý, přičemž Joseph se znovu ujme pozice ministra zahraničí, kterou už dříve zastával.

„Každý, kdo mě zná, tak ví, že nemám zájem o tento (mocenský) souboj, ani o žádné jiné převzetí moci,“ řekl Joseph listu The Washington Post. „Prezident (Moïse) mi byl přítelem. Zajímá mě jen to, abychom se pro něj dočkali spravedlnosti,“ dodal.

„Vysoce nepřehledná politická situace“

Vlády cizích vlivných zemí i mezinárodní organizace po Moïseho vraždě původně uznávaly prozatímním lídrem Josepha. Přes víkend však velvyslanci ze skupiny Core, v níž jsou Spojené státy, Francie, Španělsko, Německo, Kanada, Brazílie, Evropská unie, OSN a Organizace amerických států (OAS), vyzvaly k výměně premiéra a k rychlému uspořádání prezidentských a parlamentních voleb. Joseph se tím podle The Washington Post dostal do diplomaticky neudržitelné pozice.

Třiapadesátiletý Moïse, který byl prezidentem od února 2017 a který za svého vládnutí čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i obviněním z autoritářského způsobu vládnutí, byl zavražděn ve své rezidenci sedmého července. Kromě nyní uvolněného prezidentského postu na Haiti nefunguje ani sněmovna, které skončil před několika lety mandát. Horní komora také není kompletní. Prezident Moïse nefunkčnosti parlamentu využíval k vládnutí skrze prezidentské výnosy.

Zahraniční diplomaté označují politickou situaci na Haiti za vysoce nepřehlednou.

Zdroj