Průkopníci těžkotonážního zvuku Melvins slaví 40 let. Zahrají v Praze

3 měsíce starý 20

Čtyřicet let letos slaví americká skupina Melvins, která vystoupí v pondělí večer v Lucerna Music Baru. Sice nikdy nevyprodávala stadiony, ale jejíž hutný těžký zvuk se stal inspirací pro mnohé kapely. Ovlivnili grunge včetně Nirvany nebo Soundgarden a lze je považovat za předchůdce sludge i stoner rocku.

Foto: archiv kapely

Melvins, zleva Dale Crover (bicí), Steven Shane McDonals (baskytara) a Buzz Osbourne (zpěv, kytara).

Článek

K čtyřiceti letům existence skupina vydala album The Devil You Knew, The Devil You Know, jež nabízí písně z prvního EP z roku 1986. Na druhé straně jsou původní nahrávky, na první nové verze natočené letos.

Jistým ohlédnutím však byla i předloňská deska Five Legged Dog. Kapela známá svým hutným zvukem na ní představila své písně v akustických verzích, které ukázaly, že Melvins nejsou jen o soundu.

Desítky let hraní

Melvins se dali dohromady v první polovině osmdesátých let. Začínali s rychlým hardcorem, ale brzy zvolnili tempo pod vlivem alba My War od Black Flag a raných nahrávek Black Sabbath.

Od té doby jsou věrni hutnému zvuku, v němž hraje velkou rolu zkreslení, a pomalému neúprosnému tempu. Jejich skladby však rozhodně nejsou přímočaré a nestaví na běžném formátu střídání slok a refrénů, vyvíjejí se a naživo dávají velký prostor improvizaci

V poslední době hraje s kytaristou Buzzem Osbornem a bubeníkem Dalem Croverem baskytarista Shane McDonald.

Dale Crover z Melvins: Jsme divní strýčkové

Kultura

Výběr článků

Požár haly na Hodonínsku:

Hasiči zasahují u požáru haly v průmyslovém areálu v obci Ždánice na Hodonínsku. Vyhlásili 3. stupeň poplachu. Událost je aktuálně bez zranění, uvedli v podvečer.

Načítám

Zdroj