Průkopník streamovacích služeb Reed Hastings odchází z funkce šéfa Netflixu

2 měsíce starý 14

„S Tedem a Gregem úzce spolupracujeme již patnáct let. Jak už to v dlouhých a efektivních vztazích bývá, všichni tři jsme se naučili, jak ze sebe navzájem dostat to nejlepší. Těším se na spolupráci s nimi v nové roli po mnoho příštích let,“ uvedl Hastings na webových stránkách Netflixu s tím, že se stejně jako řada jiných zakladatelů velkých korporací přesouvá do formálnější funkce předsedy představenstva. Akcie Netflixu, které za rok 2022 oslabily téměř o 38 procent, reagovaly na výměnu ředitelů po uzavření amerických trhů více než sedmi procentním růstem. 

Hastingsův odchod přichází ve chvíli, kdy známý poskytovatel filmů a seriálů online oznámil obří nárůst předplatitelů. Ačkoli se očekávalo, že lidé budou při současné vysoké inflaci šetřit právě na streamovacích službách, Netflix v závěru loňského roku získal sedm milionů nových uživatelů, daleko více než kolik očekávali analytici. „Rok 2022 byl obtížný, s vrtkavým začátkem, ale o to světlejším koncem,“ píše se ve firemním prohlášení. 

Video se připravuje ...

Armáda testuje robotického psa

Platformě pomohla na konci roku přitáhnout diváky hlavně dokumentární minisérie o členech britské královské rodiny Harry a Meghan, dále kriminální snímek s Danielem Craigem Na nože: Glass Onion a populární seriál Wednesday. 

Odborníci nicméně upozorňují na to, že dlouholetý šéf Netflixu opouští „své dítě“ v době, kdy korporace stojí před velkými výzvami, protože na streamovací trh v posledních letech proniká spousta nových konkurenčních hráčů. 

„Hastingsova rezignace na současnou pozici vyvolává mnoho otázek ohledně budoucí strategie Netflixu,“ myslí si analytik z výzkumné společnosti Third Bridge Jamie Lumley. „Nastupující šéf Greg Peters bude mít na stole hodně klíčových rozhodnutí. Bude si muset poradit s vysokými náklady, sdílením uživatelských hesel a najít další seriálový hit jako byly Stranger Things,“ dodává Lumley.

Hastings se nesmazatelně zapsal do historie jako jeden z hlavních průkopníků streamovacích služeb. Nápad na založení Netflixu údajně dostal v momentě, když měl zaplatit tučnou pokutu za to, že zapomněl vrátit videokazety do videopůjčovny. Druhý spoluzakladatel společnosti Marc Randolph nicméně tuto verzi příběhu popírá a tvrdí, že podnikatelé zkrátka chtěli napodobit úspěch Amazonu. 

Výše majetku Reeda Hastingse se aktuálně odhaduje na 3,4 miliardy dolarů, tedy přes 75 miliard korun.    

Zdroj