Průměrný důchodce v Česku bere 21 tisíc. O tom si zaměstnanci mohou nechat jenom zdát

před 3 měsíce 81

Na důchody v České republice můžeme uplatnit celou řadu různých měřítek. A potom nám z toho budou vycházet odlišné výsledky. Jaký je ale reálně důchod v tuzemsku? Je malý, nebo naopak vysoký? A dá se z něj důstojně žít?

Zajímavé srovnání

Podle toho, co tvrdí ta nejhlasitější skupina důchodců, není situace vůbec dobrá a ani v dnešní době nemají penzisté na růžích ustláno. Neustále si totiž stěžují na to, že mají málo a že by se měly důchody ještě pořádně zvýšit. Když ale pomineme objektivní fakt, že na to jednoduše nejsou peníze, tak je to vážně pravda?

Vždyť průměrný důchodce dnes pobírá 21 tisíc korun. To jsou peníze, o kterých si mnozí zaměstnanci mohou nechat jenom zdát. Důchod je totiž vyplácen v čistém, takže adekvátní hrubá mzda musí být ještě podstatně vyšší, abyste z ní na účet dosáhli ekvivalentní sumu.

Také se někteří zaměstnanci ozývají a příliš se jim nelíbí, že oni musí ze svých nízkých platů přispívat do důchodového pojištění, ze kterého jsou však vypláceny aktuální, poměrně vysoké penze.

Jsou to slušné peníze

Nabízí se ovšem hypotetická otázka, která by mohla přinést zajímavé odpovědi. Pokud by vám teď někdo nabídl, že můžete dostávat doživotní rentu ve výši 21 tisíc korun každý měsíc, navíc s tím, že se vám bude postupně ještě navyšovat, brali byste to? Podmínkou by bylo, že již nesmíte dále pracovat. I když tato podmínka svým způsobem kulhá, jelikož důchodci pracovat mohou.

Řada lidí je přesvědčena o tom, že 21 tisíc umožňuje slušný život, byť to samozřejmě není na nějaké vyskakování. Ovšem vše nezbytné vám to poplatí. A kdo by chtěl více, měl se jednoduše lépe zabezpečit za aktivního života, případně si vždycky může ještě něco přivydělat.

Čtěte také: Důchodci v Česku kasírují 90 tisíc korun od státu na ruku. Kdo si ale nepožádá, o peníze nenávratně přijde

Zkrátka, je na místě, aby robustní důchodový systém v České republice začal být vnímán o poznání pozitivněji než dnes. Velkému množství lidí totiž zvládá zabezpečovat bezproblémový podzim života. Jistě, mohlo by to být lepší. Jenže to může být vždycky a jsem přesvědčen, že i kdyby byly důchody 30 tisíc, lidé by nad tím žehrali, že je to málo. Co už člověk jednou má, považuje za samozřejmé a požaduje více.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek