Průmyslníci a odboráři nám nějak spěchají na jaderný tendr

2 měsíce starý 17

Svaz průmyslu a odboráři jsou pozoruhodně rozrušeni, že by se tendr na dostavbu Dukovan odložil až na dobu po podzimních volbách. Copak takový spěch?

Možnost odložit tendr kvůli volbám odmítá Svaz průmyslu a dopravy. Prý by to byl nezodpovědný hazard. Vláda prý nesmí ohrozit energetickou soběstačnost a bezpečnost země: „Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,” řekl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Jak zmiňují Novinky.cz, Hanák „již dříve společně v této věci zaslal společně s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, předsedou výboru Aliance české energetiky Milanem Šimonovským nebo předsedou Energetického Třebíčska Vítězslavem Jonášem otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a dalším politickým špičkám“.

„Jménem organizací, které zastupujeme, Vás tímto otevřeným dopisem vyzýváme k tomu, aby vláda ČR neodkládala rozhodnutí o vyhlášení tendru společností ČEZ na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech až na dobu po volbách do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2021,” píše se tam.

To je najednou spěchu, aby se něco o rok neprotáhlo. Vzhledem k tomu, že peníze nejsou a nejspíš hned tak nebudou na stavbu čehokoli, je tenhle projekt stejně poněkud ve hvězdách. Celé to ale dělá dojem, že průmyslníci a odboráři mají hrůzu z toho, že by ten tendr nemusel dopadnout podle jejich představ. V průmyslu by nejspíš preferovali ruský reaktor, protože tady mají lidi, kteří by se na stavbě a údržbě mohli podílet. O tom, že jsou to odborníci, nepochybujeme. Jenže jsou tu i jiná kritéria, než je fachidiotský přístup expertů na jaderné kotlíky.

Budování jaderných elektráren v dalších zemích je pro Rusko a Čínu nástroj, jak na sobě dotyčné země učinit závislé. Pohled na svět očima komunistů, bývalých komunistů, patolízalů Putina z Hradu a různých „vlastenců“ to tak nevnímá. To nemá cenu rozebírat. Je to rozhled žáby ze dna studny. Odstrašující případ maďarské jaderné elektrárny by měl stačit. Stavěný Rusy za peníze, co si Maďarsko půjčuje od Rusů, smlouva nastavená výhodně pro Rusko, prostě vazalství.

Tak aspoň se nám krystalizuje, kdo by nás klidně zaprodal. A musí se spěchat, pan prezident není moc svěží a pokud by přišla vláda, která by řekla, že „ruské a čínské reaktory v ČR nechceme“, to by se na některých ambasádách moc a moc zlobili!

Zdroj