Průšvih jsou automaty, plošný zákaz HHC by prodej jen přesunul na černý trh, míní prodejce

před 2 měsíce 67

Plošný zákaz kanabinolu HHC a dalších konopných látek by byl chybou, jen by to zhoršilo situaci nemocných užívající konopné produkty, nehledě na likvidaci "kamenných" prodejen s tímto sortimentem, kde je prodej pod kontrolou. Řekl to ve středu Milan Vrba z jedné takové prodejny v Hradci Králové. Vláda ČR ve středu projedná zařazení HHC na seznam zakázaných návykových látek.

"Čekáme na vyjádření, protože nikdo neví, kde se to bude odevzdávat, jak se to bude likvidovat. Všechny produkty s obsahem HHC jsme stáhli z prodeje, dělají nám 80 procent tržeb. Může to být pro nás likvidační. Máme tři zaměstnance, pokud to zakážou, ztratí práci," řekl ČTK Vrba.

Podle něj je problematický prodej z automatů a v některých "večerkách". "Jsme kamenná prodejna, máme přísné regule, že pod 18 let neprodáváme. Máme i službu na e-shopu, která ověřuje věk. Průšvih jsou automaty a ne obchody s konopnými produkty, jako jsme my. HHC u nás vyhledávají také lidé trpící bolestmi, protože jim už farmaceutické léky nezabírají. Se zákazem potravin s obsahem HHC, jako jsou různé bonbony a podobně, souhlasíme, ale kompletní zákaz je nesmysl, jen se to přesune na černý trh a stát z toho nebude mít nic," řekl Vrba.

Vláda na středeční schůzi projedná zařazení hexahydrokanabinolu (HHC) a dalších látek na seznam zakázaných návykových látek. Ministerstvo zdravotnictví se k regulaci látek rozhodlo kvůli množícím se hospitalizacím dětí či mladistvých po požití cukrovinek s HHC. Podobné látky by do budoucna měla regulovat novela zákona o návykových látkách, která zavádí novou kategorii psychoaktivních látek. Ty by podle návrhu, který v současné době projednává Sněmovna, neměly být zcela zakázané, ale nemohly by se prodávat přes internet a dětem.

Přečtěte celý článek