Průzkum bez koalic: TOP 09 i lidovci by pohořeli a vypadli ze Sněmovny, SPD je před ODS

2 měsíce starý 10

Pokud by strany kandidovaly samostatně, průzkumu by pořád vévodilo hnutí ANO s více než 32 procenty. Druhé by skončilo hnutí SPD s 11,8 procenta. ODS by samostatně získala 11,5 procenta, Piráti 11,4 procenta.

Podpora hnutí STAN by byla 6,9 procenta, KSČM 5,5 procenta. Za branami Sněmovny by skončila ČSSD, ale také TOP 09 nebo lidovci, kteří s ODS tvoří koalici Spolu. Pokud by TOP 09 kandidovala sama, její podpora by podle průzkumu STEM byla 4,1 procenta. KDU-ČSL by samostatně získala 3,8 procenta.

Výsledky volebního modelu bez koalic se nepatrně liší oproti modelu, který s koalicemi počítá. ANO by získalo 32,4 procenta, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) by skončila na druhém místě s 20 procenty. Koalice Pirátů a STAN by obsadila třetí místo s 18 procenty.

Podpora SPD zůstává na 11,8 procenta a v modelu s koalicemi hnutí náleží čtvrté místo. Do Sněmovny by se dostali ještě komunisté, kteří by získali 5,4 procenta. ČSSD přisoudil průzkum agentury STEM 4,4 procenta.

Lidé se rozhodují na poslední chvíli

STEM podotýká, že volební výsledky se mohou od zveřejněného průzkumu lišit. 34 procent lidí ještě neví, jestli půjdou volit a koho by volili. „Je to setrvalý trend. Lidé se rozhodují čím dál tím víc na poslední chvíli,“ komentoval sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Průzkum probíhal mezi 31. srpnem a 8. září. Uskutečnil se tak na začátku nového školního roku, tedy v době, kdy se začíná šířit nákaza koronaviru více a tempo očkování zpomaluje. Zároveň jsou předvolební kampaně v plném proudu. STEM se dotázal celkem 1 014 občanů ČR podle kvótního výběru.

Zdroj