Průzkum spokojenosti: Rozpolcení Češi. Spokojenost s loňským rokem ovlivňují peníze

před 2 měsíce 69

Na začátku roku lidé obvykle bilancují a hodnotí uplynulý rok. Analytický ústav STEM se proto ve svém lednovém průzkumu TRENDY pravidelně dotazuje, jak jsou lidé spokojeni se svým životem a jak hodnotí uplynulý rok z osobního i společenského hlediska.

ČTĚTE TAKÉ: Propaganda vlády mě uráží. Měl bych problém najít tři důvody, proč volit TOP 09, řekl Kalousek

Podle sesbíraných dat v letošním lednu jsou se svým životem spokojeny více než čtyři pětiny lidí (82 procent), zejména pak co se týče soukromého života. Kriticky však nahlížejí na rozvoj celé společnosti, který hodnotí pozitivně pouze 18 procent Čechů a Češek.

Jedním z možných vysvětlení, proč jsou lidé spokojení sami se sebou, ale ne se společností, je, že se dozvídají o společenských problémech skrze média, sociální sítě a v rozhovorech mezi sebou. Pokud není něco řádně vysvětleno, mohou se šířit různé dohady, což zvyšuje nejistotu a strach.

Od počátku pandemie COVID-19 před čtyřmi lety, následné energetické krize i nejistotě spojené s válkou na Ukrajině se také zvyšuje rozdíl mezi podílem osob celkově spokojených se svým životem a osob hodnotících pozitivně uplynulý rok z osobního hlediska. Pro srovnání v únoru 2020 bylo se svým životem spokojeno 87 procent lidí a 73 procent rok hodnotilo jako úspěšný z osobního hlediska. V lednu 2024 je to 82 procent osob a 62 procent. V prvním případě dělá rozdíl 14 procent, v druhém už dokonce 20.

Průzkumy také ukázaly, že existuje vztah mezi finanční situací jednotlivce a spokojeností s různými aspekty života. Letos je se svým životem spokojena drtivá většina solidně zajištěných osob, zatímco ve skupině špatně zajištěných činil podíl spokojených osob 48 procent. Negativní pocity jsou patrné zejména u starších osob, samoživitelů a rodin s dětmi, ale také u lidí s nižším vzděláním, voličů opozičních stran či nevoličů.

Aktuální situace je obtížná pro většinu lidí, a to se promítá i do očekávání pro následující období. Rok 2024 očekává 57 % Čechů a Češek s obavami a nejistotou, což je mírné zlepšení oproti výsledkům z roku 2023, kdy s nadějí do budoucna vyhlíželo pouze 39 %.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Daňové přiznání za rok 2023. Obávané vyplňování se blíží. Jaké jsou termíny a kdy hrozí pokuty?

Přečtěte celý článek