První kolo prezidentských voleb v Brazílii ovládl Lula da Silva, o funkci se utká s Bolsonarem

3 měsíce starý 38

V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva, který porazil stávajícího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Nezískal ale většinu hlasů, takže se 30. října uskuteční druhé kolo hlasování. Podle tiskových agentur to v pondělí oznámil brazilský volební úřad TSE.

Praha 3:43 3. října 2022

Vítěz prvního kola prezidentských voleb v Brazílii Luiz Inacio Lula da Silva | Zdroj: Reuters

Lula da Silva si zatím připisuje 47,9 procenta hlasů, jeho největší soupeř Bolsonaro, který zkraje sčítání vedl, má nyní 43,7 procenta, sdělil volební úřad po sečtení více než 97 procent hlasů.

Exprezident Lula je stále jedním z nejoblíbenějších levicových lídrů Latinské Ameriky. Velkou popularitu mu za jeho vlády vynesly zejména sociální programy, jimiž dostal miliony Brazilců z bídy.

Pověst mu ale v předchozích letech poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Všechny verdikty vůči němu nicméně posléze zrušil nejvyšší soud.

Kritika prezidenta

Zatímco jejich prezident řečnil, brazilští domorodci v New Yorku protestovali. ‚Jeho vláda byla temná,‘ tvrdí

Číst článek

Bolsonaro čelil během své vlády široké kritice, i ze zahraničí, kvůli opatřením, jimiž přispěl k výrazně rychlejšímu ničení amazonského pralesa.

Mnozí mu vyčítají i laxní přístup k šíření covidu-19, velký počet vojáků ve vládních funkcích či velký nárůst prodeje zbraní, který usnadnil řadou dekretů.

V průzkumech řadu měsíců Lula před Bolsonarem vedl a podle některých anket měl šanci dostat přes 50 procent hlasů, což by znamenalo, že by se nemuselo 30. října konat druhé kolo voleb. Tento předpoklad se ale nepotvrdil.

ČTK

Zdroj