První odsouzený za závažný trestní čin v souvislosti s útokem na Kongres USA. Soud udělil osmiměsíční trest

2 měsíce starý 17

Americký soud v pondělí uložil osm měsíců vězení Paulu Hodgkinsovi, který při letošních nepokojích v sídle Kongresu USA pronikl až do zasedacího sálu Senátu. Jde o první odsouzení za závažný trestný čin v souvislosti s lednovým útokem, které zřejmě poslouží jako příklad ve stovkách dalších podobných kauz, píší americká média.

Washington 23:24 19. července 2021

Příznivci Donalda Trumpa v Kapitolu | Zdroj: Reuters

Hodgkins se před soudem za vniknutí do sídla zákonodárného sboru omluvil a řekl, že se za svoje činy stydí. Prohlásil rovněž, že jej 6. ledna přemohla euforie ve shromáždění podporovatelů tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

„Kdybych jen tušil, že se protest tolik vyhrotí, nikdy bych nešel dále než na chodník Pennsylvania Avenue,“ řekl s odkazem na proslulou třídu, která spojuje Bílý dům a Kapitol. „Bylo to ode mě hloupé rozhodnutí,“ dodal.

Stoupenci QAnon už nechtějí být jen ‚digitálními vojáky‘. Podle FBI by mohli přejít k násilným činům

Číst článek

Prokuratura žádala pro Hodgkinse 18 měsíců vězení, ačkoli mu za trestný čin narušování práce úřadů, k němuž se v červnu sám přiznal, hrozilo až 20 let odnětí svobody. Soudce Randolph Moss v pondělí prohlásil, že Hodgkins sice sehrál svou roli v jedné z nejhorších epizod americké historie, nicméně nebyla tak významná, jako u jiných stíhaných osob. Rozhodl se proto pro méně než rok za mřížemi.

Příklad pro podobné kauzy

Případ by podle médií mohl stanovit laťku pro další podobné kauzy, jichž federální prokuratura vede stovky. Řada obviněných se přitom nyní rozhoduje, zda přiznat vinu, a tím se snažit o zajištění mírnějšího testu, nebo zda proti obvinění bojovat u soudu.

Hodgkins byl stejně jako mnoho jiných stíhán za vážný trestný čin, soudy přitom již dříve odsoudily jednu z účastnic nepokojů za přestupek. Dostala za něj tříletou podmínku.

Nejtěžší tresty by podle pozorovatelů mohly padnout v několika kauzách, v nichž prokuratura pronásleduje organizované skupiny, které podle ní útok na sídlo zákonodárného sboru dopředu plánovaly.

Útok Trumpových příznivců na Kapitol má podle senátorů sedm obětí. Násilí nahrávala mnohá selhání

Číst článek

V případu bylo celkem obviněno již 500 aktérů. Mezi nimi například i členové krajně pravicové milice Three Percenters. Téměř 90 procent účastníků vtrhnutí do Kapitolu ale podle badatelů z Univerzity George Washingtona nebylo nijak organizováno a nepocházelo z extremistických skupin. 

Trumpovi příznivci zaútočili na Kongres ve chvíli, kdy zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Trump přitom v měsících před incidentem opakovaně bez důkazů tvrdil, že demokraté volby „ukradli“, a všemožně se snažil nabourat oficiální proces potvrzení volebních výsledků.

ern, ČTK

Zdroj