První polibek a boj se závislostí. Přítelkyně Floyda vypovídala u soudu

3 měsíce starý 10

Pětačtyřicetiletá Courteney Rossová porotě popsala jejich společný boj se závislostí na drogách a vzpomněla i na seznámení a první polibek. O nejdůležitějších bodech čtvrtého dne ostře sledovaného procesu informovaly agentury AP a Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět policista Derek Chauvin, který Floydovi klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a o později zemřel v blízké nemocnici.

Prokuratura Rossovou předvolala ve snaze Floyda před porotou polidštit a ukázat, že byl více než statistikou, píše AP. Svědectví jeho přítelkyně může porotcům i přiblížit, jaké je to potýkat se s drogovou závislostí, a pomoci jim s Floydem soucítit.

Obhajoba tvrdí, že Chauvin jednal na základě výcviku a Floydovo úmrtí bylo výsledkem nelegálního užívání drog a zdravotních problémů. Pitva prokázala, že byl v době smrti ve Floydově těle přítomný fentanyl a metamfetamin. Argumenty obhajoby může právě svědectví Rossové otupit; odborníci uvádějí, že zatímco pro některé by byla nalezená úroveň fentanylu smrtelná, lidé drogově závislí si na látku běžně vytvoří toleranci.

„Náš příběh se neliší od toho, jak se mnoho dalších lidí stalo závislých na opiátech. Oba jsme se potýkali s chronickou bolestí; mě bolel krk, jeho záda,“ uvedla Rossová. Pár čas od času bral předepsané léky, jindy nelegálně získané drogy. Občas se jim podařilo návyk potlačit, jindy se k drogám vrátili.

„Závislost je podle mě celoživotní boj. Není to záležitost, která se občas objeví; potýkáte se s ní navždy,“ vysvětlila Rossová porotě.

„Je to jeden z příběhů, který vyprávím nejraději,“ odpověděla s úsměvem Rossová na otázku prokuratury, jak se s Floydem v roce 2017 setkala v útulku pro lidi bez domova. Floyd zde pracoval jako ochranka. Rossová tehdy čekala na otce svého syna, unavená po večerní směně v kavárně. Floyd k ní přišel a zeptal se jí, jestli je v pořádku.

„Floyd měl takový skvělý, hluboký chraplavý jižanský hlas,“ vzpomínala Rossová. Tehdy si podle ní všiml, že se cítí osamělá, a navrhl, že se spolu pomodlí.

„Bylo to tak milé. V té době jsem ztratila víru v Boha,“ dodala se slzami v očích Rossová. Pár se v ten večer poprvé políbil a kromě občasných přestávek při různých roztržkách spolu byli až do Floydovy smrti. Často se procházeli kolem jezer v Minneapolisu, která Floyd, jenž vyrůstal v Texasu, ještě tolik neznal. Podle Rossové Floyd zbožňoval svou matku, která zemřela v roce 2018, a své dvě dcery.

U soudu již vypovídala například Darnella Frazierová, která minulý osudný zásah natočila na mobilní telefon, nebo Genevieve Hansenová, hasička mimo službu, jíž policisté podle jejích slov zabránili poskytnout Floydovi zdravotní pomoc.

Obrazem: Chráníme naše lidi. A ano, máme zbraně, říkají ve městě George Floyda

Zdroj