První záběry hořícího křižníku Moskva před jeho potopením

5 měsíce starý 34

Záběry na hořící křižník Foto: Twitter/Euromaidan Press

Na sociálních sítích se objevily snímky, které údajně zachycují ruský křižník Moskva, než se minulý týden potopil v Černém moři. Informují o tom například server The Moscow Times nebo stanice BBC. Obě média však upozorňují, že pravost snímků není potvrzena. Mluvčí Kremlu uvedl, že záběry viděl, ale že jejich pravost nemůže potvrdit.

Záběry na hořící křižník Foto: Twitter/Euromaidan Press

První záběry hořícího křižníku Moskva před jeho potopením

Dvě fotografie a video s nízkým rozlišením pořízené z různých úhlů ukazují velkou válečnou loď - zřejmě Moskvu - zahalenou kouřem, jak se na moři naklání na jednu stranu, píše The Moscow Times.

Pořízeny jsou zjevně z nedalekého plavidla. Snímky hořící válečné lodi se podle BBC objevily na účtu Osinttechnical, který se zabývá analýzou otevřených válečných dat. Vzápětí se rozšířily.

The 1st video of the Moskva missile cruiser before it sank, if photos posted last night are accurate. It was listing to one side & on fire inside & out, with the area around the bridge burning intensely from what Ukraine says was 2 missile strikes pic.twitter.com/0QpI1tzOrI

— Alec Luhn (@ASLuhn) April 18, 2022

„Nemohu ověřit pravost, ale jde o křižník typu Slava a já si nemyslím, že by některý z nich byl takto zničen,” napsal autor. Zároveň však poznamenal, že fotografie je datována 15. dubna, zatímco ruské ministerstvo obrany informovalo o potopení křižníku 14. dubna večer.

„Ano, záběry jsme skutečně viděli, ale nakolik jsou autentické a pravdivé, nemůžeme říct,” reagoval podle BBC mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Pokud se prokáže, že snímky jsou autentické, budou to první záběry poškozeného křižníku, podotýkají The Moscow Times.

🔹First images of allegedly Moskva cruiser on fire before sinking emerged

The photographs show a damaged Slava-class cruiser heavily listing on its port side, it's likely the Moskva as no other ship of this class had sustained such damage.
📷@Osinttechnical pic.twitter.com/hxgr7EVemx

— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 18, 2022

Od potopení křižníku Moskva u pobřeží Ukrajiny úřady zveřejnily jen málo podrobností o tom, co se s touto vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily stalo.

Rusko tvrdí, že se plavidlo potopilo v rozbouřeném moři během snahy odtáhnout ho do přístavu po explozi a požáru munice na palubě. Ukrajinští představitelé uvedli, že loď zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi.

Rusko také uvádí, že celá posádka byla bezpečně evakuována a v sobotu zveřejnilo video, na kterém je podle něj část osazenstva lodi. Nezávislý ruský list Novaja gazeta Evropa nicméně s odvoláním na matku jednoho z členů posádky informoval, že při potopení křižníku mohlo zahynout na 40 ruských vojáků a další se pohřešují nebo jsou zranění.

podpis
Zdroj