Ptačí chřipka zasáhla chov 175.000 slepic na Hradecku a chov kachen na Nymbursku

5 měsíce starý 11

Česká republika bude žádat finanční pomoc pro zemědělce od EU. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jsou ekonomické dopady na chovatele obrovské.

V Kosičkách byla v závěru minulého týdne potvrzena ptačí chřipka v chovu kachen společnosti Perena. Chov slepic je od ní vzdálený asi 600 metrů a patří Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách. "Veterinární inspektoři prověřuji, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen do chovu nosnic," uvedl mluvčí.

Na obou farmách byla podle něj přijata předběžná opatření proti šíření nákazy. Okolo obou nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Veterináři se při zjišťování příčin nákazy zaměřují na Perenu, v jejíchž chovech bylo zatím kvůli ptačí chřipce utraceno kolem 55.000 kachen, "Vzhledem k tomu že se aviární influenza objevila již v devíti provozech jednoho chovatele, je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně nebo se nedodržovala. I to bude předmětem došetřování celé této kauzy ze strany SVS," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V českých chovech byla v posledních dnech kvůli ptačí chřipce utracena více než třetina ze 150.000 kachen určených na rozmnožování. Dalších asi 20.000 kachen ještě bude usmrceno. Kromě chovu v Záhornici se vybijí i chovy kachen v Kosičkách a Lukové na Hradecku, kde byla nákaza zjištěna minulý týden. V obci Slibovice na Nymbursku likvidace chovu kachen začala dnes.

Chovatelé slepic v Kosičkách nahlásili v neděli zvýšený úhyn. Podnik má ještě chov v Mlékosrbech. "V současné době tam provádíme odběry vzorků," řekl ČTK ředitel královéhradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch. Příčinu nákazy podle něj veterináři zjišťují a jednotlivé chovy stále testují.

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách má více než čtyřicetiletou tradici a patří k významným drůbežářským podnikům v Královéhradeckém kraji. Vejce prodává po celé ČR. Firma s asi 50 zaměstnanci měla v roce 2019 tržby 106 milionů korun a vykázala ztrátu 3,4 milionu korun po předchozím zisku 4,9 milionu korun. Vlastníky společnosti jsou čtyři zemědělské podniky z regionu v čele s Agropodnikem Humburky.

Likvidace chovů kachen v Kosičkách a Lukové se plánuje na středu. Nejdříve ve čtvrtek by měla podle Hantsche začít likvidace chovu slepic v Kosičkách. Trvat by mohla do konce týdne. Ptáci budou vynášeni z hal a usmrcováni v kontejnerech s oxidem uhličitým. Likvidaci provedou hasiči stejně jako v minulém týdnu. "Počítáme s nasazením profesionálních i dobrovolných hasičů. Protože jde v Kosičkách o velké množství ptactva, budeme žádat o spolupráci Záchranný útvar HZS ČR se sídlem v Hlučíně," řekla ČTK mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Likvidace chovů má dopad i na další zemědělce, kteří ale na rozdíl od přímo zasažených chovatelů nemají nárok na kompenzaci. "Dnes se proto dopisem obrátíme na Evropskou komisi s žádostí o náhrady za výpadky na trhu. Stejný postup jsme využili v roce 2006 při prvním výskytu ptačí chřipky, Komise tehdy finanční prostředky vyplácela," uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Podle Dlouhé utrácení nosnic zatím neovlivní situaci na trhu ohledně soběstačnosti nebo vajec. Jiná situace je u chovů kachen. "V současné chvíli je nutné zamezit dalšímu šíření nákazy vzhledem k obrovským ekonomickým dopadům pro chovatele drůbeže," dodala. Kvůli vybíjení rodičovských hejn kachen čeká unie nedostatek českých kachen na podzim a v zimě.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby se neprokázal z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

Zdroj