Pusťte pozorovatele do Sin-ťiangu, vyzývá Čínu svět včetně Česka

1 měsíc starý 9

Převýchovný tábor pro Ujgury v provincii Sin-ťiang Foto: Thomas Peter, Reuters

Pusťte pozorovatele do Sin-ťiangu, vyzývá Čínu svět včetně Česka

„Jsme hluboce znepokojeni situací ohledně lidských práv v autonomní oblasti Sin-ťiang,“ uvádí se v prohlášení. Jeho signatáři připomínají, že podle věrohodných zpráv je v tomto čínském regionu svévolně zadržováno více než milion lidí a státní dozor je neproporčně zaměřen proti Ujgurům a dalším menšinám. Ze Sin-ťiangu také přicházejí informace o mučení nebo krutém a nelidském zacházení, ponižujících trestech, nucených sterilizacích nebo o tom, že úřady oddělují děti od jejich rodičů.

„Vyzýváme Čínu, aby umožnila okamžitý... a neomezený přístup do Sin-ťiangu nezávislým pozorovatelům, včetně Vysoké komisařky,“ uvádí se v prohlášení, jehož signatáři také dali najevo znepokojení nad rozdrolováním základních svobod v Hongkongu a situací ohledně lidských práv v Tibetu. K této výzvě se připojily západní země.

Naopak Čína podle agentur požaduje, aby Rada OSN pro lidská práva „objektivně prošetřila“ zločiny páchané na původních obyvatelích Kanady, zejména dětech. Děje se tak v souvislosti s nedávným nálezem masového hrobu s ostatky 215 dětí na pozemku bývalé církevní internátní školy. Ta byla součástí systému, který usiloval o asimilaci potomků původních obyvatel i cestou vynucování jejich odloučení od rodičů.

podpis
Zdroj