„Putin nezemře vlastní rukou.“ Ukrajinský historik předpověděl konec režimu ruského prezidenta

před 5 měsíce 71

Vladimir Putin bude odstraněn, je přesvědčen ukrajinský historik, vědecký pracovník Národní akademie věd Ukrajiny a vojenský důstojník Oleksandr Alferov. Ruský prezident podle něj překročil hranici a ruské elity potřebují jiného vůdce, protože fakticky přišly o svůj byznys, jsou pod sankcemi a nyní mohou vydělávat pouze na domácím trhu – na plynu a ropě.

„Jsem prostě přesvědčen, že bude odstraněn. Celý ruský systém je postaven na tom, že existuje vůdce-velitel, a ten se začne cítit tak silný, že se postaví do cesty elitám,“ předpověděl ukrajinský historik Alferov v rozhovoru pro web RBC.

„Putin překročil hranici. Ruské elity potřebují jiného vůdce. Protože byly v podstatě zbaveny svého podnikání, jsou pod sankcemi. Nyní mohou vydělávat pouze na domácím trhu – na ropě a plynu. Ruští podnikatelé chápou, že jejich výdělky jsou vázány na drobky z panského stolu. Nevíme, zda bude Putin zabit, nebo odstraněn jako Chruščov nebo Jelcin. S největší pravděpodobností však Putin nezemře vlastní rukou,“ dodal.

Podobně se v rozhovoru pro deník FORUM 24 vyjádřil i Abbas Galjamov, jenž byl mezi roky 2008 a 2010 v týmu, který Vladimiru Putinovi připravoval projevy. Podle něj má Putin problém a jediné, co ho může ještě udržet u moci, je vítězství na Ukrajině. „Pokud bude válka pokračovat, nebude jiné východisko než revoluce,“ dodal.

Rusko čekají v březnu prezidentské volby. Všeobecně se očekává, že třídenní hlasování od 15. do 17. března vyhraje Vladimir Putin, který si tak zajistí další šestiletý mandát v Kremlu. Z 11 uchazečů komise zatím zaregistrovala čtyři kandidáty, Putina a představitele tří parlamentních stran. Předsedkyně komise Ella Pamfilovová dnes řekla, že komise se chystá oznámit rozhodnutí ohledně zbývajících kandidátů 7. února.

Očekává se, že nejspíš největším soupeřem současného šéfa Kremlu bude politik Boris Naděždin. Naděždinova kampaň podle médií zpočátku vázla, než sběr podpisů pro jediného protiválečného kandidáta, kritizujícího prezidenta Vladimira Putina, podpořili známí opoziční politici. Lidé pak stáli hodiny na mrazu, aby se mohli podepsat. Zákon od kandidáta neparlamentní strany vyžaduje nejméně 100 tisíc podpisů při limitu nejvýše 2500 podpisů z jednoho regionu.

Naděždin podle agentury Interfax řekl, že odevzdal 105 tisíc podpisů sesbíraných v Rusku. Uvedl také, že jej podpořily desetitisíce Rusů žijících v cizině, ale že se rozhodl jejich podpisy nepředat. Na kandidátově webu se uvádí, že celkový počet podpisů přesáhl 200 tisíc.

Přečtěte celý článek