Putin obhajoval vyslání ruských vojáků do Kazachstánu

5 měsíce starý 28

foto Ruský prezident Vladimir Putin při videosummitu postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Moskva/Nur-Sultan - Ruský prezident Vladimir Putin dnes obhajoval vyslání vojáků z Ruska a dalších postsovětských států do Kazachstánu, kde před týdnem propukly rozsáhlé nepokoje. Putin podle agentury TASS při videosummitu postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zdůraznil, že jednotky této vojenské aliance byly vyslány na kazachstánskou žádost a že doba jejich působení ve středoasijské zemi bude omezená.

"Naše společné působení vnímáme jako vysoce moderní a samozřejmě zcela legitimní akci," řekl Putin o nasazení asi 2500 vojáků ze zemí ODKB v Kazachstánu. Tyto jednotky, které označil za "mírové síly", podle něj zůstanou v zemi omezenou dobu. Délka jejich působení se přitom bude řídit přáními kazachstánského prezidenta.

Události v Kazachstánu Putin ve svém vystoupení označil za pokus vnějších sil o vměšování do vnitřních záležitostí Ruska a dalších států v regionu. Kazachstán podle něj v posledních dnech čelil "agresi mezinárodního terorismu". Šéf Kremlu zdůraznil, že do nepokojů byly zapojeny skupiny "ozbrojených lidí", kteří zjevně "prošli výcvikem v zahraničních centrech" a měli zkušenosti s bojovými akcemi.

"Události v Kazachstánu nejsou první ani poslední pokus o vměšování do našich vnitřních záležitostí," poznamenal Putin.

"Opatřeními v rámci ODKB jsme dali jasně najevo, že nedovolíme, aby se situace u nás rozkolísala a aby se uskutečnily scénáře takzvaných barevných revolucí," podtrhl ruský prezident. Termín "barevné revoluce" se používá pro řadu masových protestů, které na začátku 21. století v některých případech vedly ke svržení režimů v zemích bývalého Sovětském svazu, v někdejší Jugoslávii, na Blízkém východě či v Asii.

Zdroj