Putin přecenil síly své armády. Ruská ofenzíva skončí předčasně, domnívá se Institut pro studium války

1 měsíc starý 46

Jarní ofenziva ruské armády, o které se hovoří již jako o hotové věci, skončí podle analytiků Institutu pro studium války ISW zřejmě předčasně během období, kdy na Ukrajině často prší, a nebude úspěšná.

„Putin možná znovu přecenil vlastní schopnosti ruské armády. ISW nevidí žádný důkaz, že ruské síly znovu získaly dostatečnou bojovou sílu, aby porazily ukrajinské síly na východní Ukrajině a dobyly více než 11 300 km čtverečních neobsazené Doněcké oblasti, což je přes 42 procent celkové rozlohy regionu, do března, jak nařídil Putin,“ poznamenal institut.

Dále čtěte

Tank Leopard 2A6 (Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0 1.0)

Západní tanky jsou rychlejší než ruské a vidí ve tmě. Mohou přinést průlom, když jich bude dost

číst článek »

Analytici ISW upozorňují v této souvislosti zvláště na prohlášení představitele Hlavního ředitelství Vojenského zpravodajství Ukrajiny Andrije Čerňaka, který v rozhovoru pro Kyiv Post řekl, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě, aby obsadila celou Doněckou a Luhanskou oblast do března 2023. „Pozorovali jsme, že ruské okupační síly přemisťují další útočné skupiny, jednotky, zbraně a vojenskou techniku na východ. Podle naší vojenské rozvědky vydal Putin rozkaz obsadit území Doněcké a Luhanské oblasti do března,“ prohlásil Čerňak.

Podle současného hodnocení analytiků ISW očekávaná velká ruská ofenzíva na východě Ukrajiny pravděpodobně předčasně vyvrcholí do dubna 2023, tedy během jarního monzunu, aniž by dosáhla operačně smysluplných výsledků.

„Kulminace ruských sil by naopak mohla vytvořit příznivé podmínky pro použití ukrajinských sil v protiofenzívě na konci jara nebo v létě 2023, v době, kdy již bude mít k dispozici západní tanky,“ uvádí institut ve zprávě.

O ruské ofenzívě hovořil i ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, podle něhož ruské síly mobilizovaly podstatně více personálu, což naznačuje bezprostřední ofenzívu. Reznikov konstatoval, že ukrajinský generální štáb odhaduje, že počet mobilizovaných ruských vojáků je mnohem vyšší než 300 000, o nichž informuje Kreml. Podle ukrajinské rozvědky se počty Rusů bojujících na Ukrajině blíží počtu 326 000 a dalších 150 000 mobilizovaných mužů je stále ve výcviku.

Zdroj