Putin prý invazi třikrát odložil

5 měsíce starý 26

Ruský prezident Vladimir Putin invazi na Ukrajinu celkem třikrát odložil. Tvrdí to Vadym Skibickyj, zástupce šéfa hlavní správy vojenské rozvědky ukrajinského ministerstva obrany v rozhovoru pro deník Bild.

Foto: ČTK

Ruský vládce Vladimir Putin

Článek

„Podle informací, které jsme posbírali, byla vojenská operace třikrát odložena,“ řekl s tím, že o posledním odkladu se rozhodovalo v polovině února. O předchozích dvou termínech, z nichž nakonec sešlo, se nezmínil.

Podle Skibického šéfa Kremlu do ofenzivy tlačili zejména představitele Federální služby bezpečnosti (FSB). „FSB na ofenzivě trvala. Nepochybovala, že se na invazi dostatečně připravila,“ uvedl.

Dodal, že pod velkým tlakem měl být podle zjištění ukrajinské rozvědky i Valerij Gerasimov, náčelník ruského generálního štábu. Putin měl termín útoku konzultovat také s ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Rusové nakonec zahájili útok na Ukrajinu nad ránem 24. února, válka tak k úterku trvala už 300 dní.

Plán na bleskovou válku založený na momentu překvapení a obrovské koncentraci síly tak selhal.

Podle Skibického ruské jednotky, které invazi zahajovaly, měly potraviny, munici a palivo pouze na tři dny. Dostaly rozkaz stanout do 13 hodin od začátku útoku na předměstí Kyjeva, napsal o víkendu The New York Times s odvoláním na plány operace, které prý získal.

Zpackali, co šlo. New York Times rozkrývá pozadí Putinova kolosálního vojenského trapasu

Válka na Ukrajině

Zdroj