Putin se musí obávat o svou pozici, dřívější spojenci prý plánují jeho odstranění. Existuje únikový plán

5 měsíce starý 89

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin | FOTO: Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0

Zprávy o tom, že neúspěšné působení ruských vojsk na Ukrajině může stát Vladimira Putina jeho post, se objevují čím dál častěji. Často je pokus o převrat spojován také s údajně nalomeným zdravím ruského vůdce. Nyní se objevil konkrétní plán, jak by mělo Putinovo sesazení vypadat a kdo by ho měl provést.

Již v listopadu upozorňoval magazín Newsweek, že největší nebezpečí hrozí ruskému prezidentovi od jeho blízkého spolupracovníka Jevgenije Prigožina. Šéf Wagnerovy skupiny by totiž podle mnoha odborníků měl být největším adeptem na post Putinova nástupce. 

Dále čtěte

()

Dobrá zpráva! Tričko „Bez Babiše a Okamury bude nejlíp“ přinášíme i v dalších velikostech

číst článek »

Vlastní armáda, kterou Prigožin disponuje, má být podle amerických zpravodajců dostatečným argumentem pro to, aby šéf Wagnerovy skupiny získal vliv v Kremlu, díky němuž by mohl získat prezidentskou funkci. 

Christo Grozev, specialista na Rusko z investigativní novinářské organizace Bellingcat, se domnívá, že se takový scénář přímo nabízí. “Pro Putina je to neprobádané území. Prigožin má 20 000 krvežíznivých ozbrojených a agresivních mužů,” upozorňuje s tím, že vojáci poslaní na Ukrajinu jako “potrava pro děla” už přemýšlejí nad tím, zda by pro ně nebylo lepší se přesunout do Moskvy a účastnit se případného puče. 

“Tento tlakový hrnec musí vybuchnout tím či oním směrem. Buď to bude krvavá revoluce, nebo něco jiného,” dodává renomovaný novinář. Jako varianta se také jeví snaha Prigožina získat po Sergeji Šojguovi funkci ministra obrany. Z pozice šéfa armády by totiž měl k vyvolání puče také dostatek prostředků. Navíc se hovoří o spojení šéfa Wagnerovců s Ramzanem Kadyrovem. Čečenský vůdce byl sice vždy spojencem Vladimira Putina, ale v posledních měsících se začal vymezovat proti způsobu, jakým ruská armáda bojuje na Ukrajině.

Politický analytik Abbas Galjamov se podle britských médií domnívá, že v Jižní Americe mezitím probíhá operace “Noemova archa”, během níž by byl Putin přesunut z Ruska, pokud by mu hrozilo nebezpečí. 

Dále čtěte

Vladimir Putin (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

Zdroj z ruského ministerstva zahraničí navíc sdělil portálu gulagu.net, že je něco v nepořádku se šéfem diplomacie Sergejem Lavrovem. “Jednou z verzí jsou zdravotní problémy. Všichni si myslíme, že pije, protože má deprese,” tvrdí zdroj.

Objevily se tedy spekulace, které tuto informaci spojují se zdravotními problémy, které měl Lavrov na schůzce G20 na Bali, kde musel být převezen do nemocnice.

Zdroj