Putin si byl dobytím Kyjeva v první den války jistý. Vojáci měli mít připraveny slavnostní uniformy

5 měsíce starý 105

Ruská armáda ve válce na Ukrajině selhává, schází jí bojová technika i vojáci. Přitom podle bojových plánů, které měl k dispozici Vladimir Putin, měla být “speciální vojenská operace” rychlá a dopředu se plánovaly i oslavy ruského dobytí Kyjeva.

Podle podrobného plánu invaze, který získal deník The New York Times, mělo Rusko přesně dané, jak bude vypadat invaze na Ukrajinu. Vůbec při tom nepočítalo s tím, že by se mohlo něco nepodařit, na odpor Ukrajinců proti vpádu okupantů nebyl vůbec brán zřetel. Čekalo se uvítání osvoboditelů, místo toho přišel tvrdý střet.

Dále čtěte

()

Dobrá zpráva! Tričko „Bez Babiše a Okamury bude nejlíp“ přinášíme i v dalších velikostech

číst článek »

Putin se údajně domníval, že ruští vojáci dobijí Kyjev během 13 hodin, proto vydal rozkaz, aby si s sebou vzali slavnostní uniformy, které si oblečou na slavnostní přehlídku. Ta měla být signálem pro svět, že ukrajinské hlavní město patří pod správu Moskvy.

Ruský vůdce si podle všeho vůbec nepřipouštěl, že by jeho armáda mohla mít například potíže s technikou či vojenským vybavením. Putin se podle plánu invaze rozhodl, že bude vést veškeré operace sám, protože ruská armáda je “neporazitelná” a mohla by se postavit i jednotkám z USA.

Armáda, vybavená výstrojí ze 40. let, návody z internetu, popisujícími, jak používat odstřelovací pušky, starými mapami a špatnými zpravodajskými informacemi k odpálení vlastních raket, však veškeré Putinovy plány zhatila.

To však nezměnilo názor ruského prezidenta na vedení bojů. Přestože se obklopil generály, jejich doporučení stejně Putin neposlouchal. Jeho přesvědčení o bezchybnosti ruské armády trvalo ještě několik měsíců.

Dále čtěte

Vladimir Putin (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

Přitom například Leonid Grigorjevič Ivašov varoval, že válka dopadne špatně. “Neexistovalo jednotné velení, neexistovalo jednotné velitelství, neexistovala jednotná koncepce a neexistovalo jednotné plánování akcí,” popsal situaci na Ukrajině ruský generálplukovník v záloze. “Rusko bylo předurčeno k porážce,” dodal.

O přesvědčení Kremlu v úspěšnost “speciální vojenské operace, jak stále musí být v Rusku nazývána válka na Ukrajině, svědčí i fakt, že ruská státní média měla předem připravit triumfální články, oslavující jedinečnost Putinovy armády i prezidenta samotného. Státní zpravodajská agentura RIA Novosti však omylem zveřejnila článek s titulkem “Ukrajina se vrátila k Rusku”, čímž byla naplánovaná propagandistická akce prozrazena.

Zdroj