Putin si připsal další zářez. Bez ohledu na diagnózu je hlavním viníkem smrti Navalného

před 2 měsíce 60

KOMENTÁŘ / Mohl vypadnout z okna, mohl být střelen neznámým střelcem, jehož jméno by se nikdy nezjistilo, mohl být otráven. Je vesměs běžné, že právě takto umírají kritici a političtí odpůrci Vladimira Putina. Na Alexeje Navalného ale tento osud nečekal. Putin se po třech letech na Sibiři zbavil svého největšího kritika, který Rusům odhaloval oblíbený sport lidí spojených s Kremlem a ruským prezidentem – korupci a klientelismus.

Kdyby se byl Alexej Navalnyj narodil na Západě, možná by se pohyboval v nejvyšších politických patrech. Svým podporovatelům v rusku nabízel charisma a protikorupční program. Některým politikům v Evropě právě to ve volbách přináší zisky i přes 30 procent. Navalnyj se ale narodil v Rusku. Mohl sice kandidovat na moskevského starostu, ale šanci na přímou konfrontaci se svým největším protivníkem nikdy nedostal a jeho život – místo na vrcholu politické pyramidy – skončil na Sibiři. Na stejném místě, kde skončil život mnoha dalších, kteří bojovali proti vůli Kremlu, dříve proti Stalinovi a později i proti Putinovi.

Světové agentury přináší zprávy o tom, že se Navalnému v trestanecké kolonii hluboko na ruské Sibiři udělalo zle po procházce, zkolaboval a ztratil vědomí. V případě Ruska si ale nikdy nemůžeme být jistí. Možná jde o nějakou zvrácenou hru. Možná je to ale pravda. Jisté je každopádně jedno. Navalnyj patřil k největším kritikům Putina a jeho režimu, to ho také stálo život.

Kremlu byl tak nepříjemný, že se ho pokusil už jednou zbavit. Jak jinak, než nervově-paralytickou látkou novičok. Nepovedlo se. A Navalnyj díky západní lékařské péči přežil, vrátil se do Ruska, byl zadržen ihned po příletu a nakonec skončil v trestanecké kolonii.

Ani to ale Navalnému nezabránilo v tom, aby se svými kolegy pokračoval v kritice Putinova režimu. Po zhruba třech letech se ztratil a po 17 dnech se objevil v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Odtud už bylo velmi obtížné udržovat kontakt se svými právníky. Putinův plán tak vyšel, umlčel svého největšího kritika, jehož popularita se mohla rovnat popularitě Borise Němcova – opozičního politika, který zemřel v roce 2015 pod zdmi Kremlu v centru Moskvy. Nyní svůj plán Putin dokončil, Navalnyj je mrtvý.

Bylo by nejspíš naivní myslet si, že v jeho smrti současný vládce Ruska nemá prsty. Bez ohledu na diagnózu, se kterou Ruská federace bezesporu přijde, je jasné, že byl Navalnyj zavražděn kvůli svým politickým názorům, kvůli tomu, že bojoval proti korupci a režimu Vladimira Putina. Právě to je něco, co vás v současném Rusku může stát i život. A bez ohledu na to, kdo tuto vraždu vykonal, je jasné, že hlavním viníkem jeho smrti, je ruský prezident Vladimir Putin.

Alexej Navalnyj si mezi Rusy díky svým aktivitám udělal jméno. Možná i proto se mu osud dalších ruských opozičních politiků dlouho vyhýbal. Část ruské společnosti se mu podařilo dostat z letargie a i Kreml nejspíš cítil, že má Navalnyj určitý potenciál. Putin se bál a i proto, nikdy nevyslovil jeho jméno.

Oblíbený hrdina největšího kritika Putina z knihy Vzkříšení od Lva Tolstého říká: „Ano, jediným místem, kde se v současné době sluší být čestnému člověku v Rusku, je vězení.“ To platí i nyní, 125 let poté, co Tolstoj tato slova napsal. Navalného jeho přesvědčení stálo život. Putin tak má další zářez, zbavil se dalšího kritika, který v Rusku ohrožoval jeho politický monopol. Jen pouze otázkou, kdy se na seznamu objeví další jméno.

Přečtěte celý článek