Putin udělal šílenou chybu. Překročil červenou čáru, ekonomika musela stranou, tvrdí Zeman

4 týdny starý 18

Zeman ve speciálním vysílání Partie Terezie Tománkové, kde vystoupil naposledy coby prezident, hájil svoji dřívější předválečnou politiku směrem k Ruské federaci.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Zeman navštívil svůj nový domov v Lánech. Okolí vily hlídala ochranka i psovod

„Moje politika byla shodou okolností – ne, že bych to kopíroval – přesně stejná jako politika Německa. Německá politika se celou dobu orientovala na Rusko z velice prostého důvodu, protože potřebuje dodávky relativně levných energetických surovin. Proto Němci podporovali například i plynovod Nord Stream 2,“ vysvětlil Zeman.

Mimo jiné řekl, že dnes už bývalá dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová i jiní politici mnohokrát navštívili ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle končící hlavy státu byl český postoj podobný jako ten německý. „Myslím, že i česká ekonomika potřebovala levné energetické suroviny. Proto myslím, že bylo rozumné, aby ekonomická spolupráce s Ruskem tehdy probíhala,“ uvedl Zeman.

Vzápětí dodal, že po zahájení ruské invaze na Ukrajinu však bezpečnostní zájmy musely být nadřazené těm ekonomickým. „To skončilo onou šílenou Putinovou chybou, chcete-li zločinem, kdy napadl Ukrajinu. Tím pádem byla červená čára překročena,“ pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS Zeman.

Na druhou stranu je důležité připomenout, že Zeman do Ruska jezdil i poté, co Putin v roce 2014 anektoval ukrajinský poloostrov Krym. Účastnil se například i vojenské přehlídky Dne vítězství v Moskvě.

Zeman má vša pro tuto událost vysvětlení. „Platí, že když jsem na oslavě Dne vítězství, tak to dělám proto, jelikož tu padlo 150 tisíc sovětských – nejen ruských – vojáků. Uctíval jsem oběti těchto vojáků při osvobození Československa. To je vše, jinou motivaci to nemělo,“ prohlásil končící prezident.

Zdroj